Uygulama Yazılımının Önemi - Source Software
×
Uygulama Yazılımının Önemi
Hepimiz Microsoft Excel, Word, Powerpoint ve benzerlerini kullandık, değil mi? Denklemdeki toplam toplamı uyguladıktan sonra yaşayan en zeki insan gibi hissettiğimiz hayatımızın altın zamanından bahsediyoruz. Günlük işlerimizi yönetmek için uygulama yazılımına bağlı olmaya başladığımız zamandı.
 
Bunların uygulama yazılımı olduğunun farkında olmasak da otomasyonun hayatımızdaki önemini anladık. Gelişmiş araçlar, teknolojiler, yazılım uygulamaları ve diğerleri otomasyon yoluyla hayatımızı geliştirdi. Microsoft ürünlerinin Uygulama yazılımının harika bir örneği olduğu gerçeğiyle ilgili olsanız bile, uygulama yazılımının ne olduğunu açıkça tanımlamalıyız.

Uygulama Yazılımı Nedir?

Uygulama yazılımının gerçek tanımına göz atarsak, Vikipedi alıntı yapar: "Bir uygulama programı, genellikle son kullanıcılar tarafından kullanılmak üzere, bilgisayarın kendisinin çalışmasıyla ilgili olandan başka belirli bir görevi yerine getirmek için tasarlanmış bir bilgisayar programıdır. Kelime işlemciler, medya oynatıcılar ve muhasebe yazılımları bunun örneklerinden bazılarıdır. "
 
Basit bir deyişle, bir bilgisayar yardımıyla gerçekleştirebileceğimiz belirli bir görevi yerine getirmemize yardımcı olan herhangi bir yazılım veya program, uygulama yazılımı kategorisine girer. Herhangi bir web tarayıcısı, oyun, ses-video oynatıcı ve diğerleri uygulama yazılımı olarak bilinir. Uygulama yazılımı dünyası bizim anlayışımızdan çok daha büyük. Farklı uygulama yazılımı türleri, farklı kullanıcı gereksinimlerini karşılar.

Uygulama Yazılımı Türleri Nelerdir?

Hayatımız artık her zamankinden çok daha fazla teknoloji etrafında döndüğü için, uygulama türünün farkında olmadan ve hatta uygulama yazılımı olduklarını bile bilmeden kullandığımız çeşitli uygulama yazılımı türleri vardır.
grid-types-of-application-software11660464666.jpg
Sunum Uygulama Yazılımı
Kullanıcının metinler, resimler, video dosyaları ve benzeri içeriklerini prezentabl bir şekilde düzenlemesine yardımcı olan yazılım uygulamaları sunum yazılımı olarak bilinir. Microsoft PowerPoint, sunum yazılımının harika bir örneğidir. Microsoft'un yanı sıra, diğer çeşitli yazılım geliştirme şirketleri Google Slaytlar, Keynote, Visme, Canva ve daha pek çok sunum yazılımı üretti.
Web Tarayıcıları Uygulama Yazılımı
Web tarayıcıları, belirli bir girişe ihtiyaç duyan yeni icatlar değildir, ancak bunları tanımlamak, dijital bir cihaz ile kullanıcı arasındaki bağlantıyı destekleyen ve şifre sormadan her şeye göz atmalarını sağlayan bir pencere olarak alıntı yapmaktan daha basit olamaz. Mozilla Firefox, Safari, Google Chrome ve diğerleri web tarayıcılarına bir örnektir.
Multimedya Uygulama Yazılımı
İstemcilerin resim, ses veya video kayıtları oluşturmasına izin veren uygulama yazılımı, multimedya yazılımı olarak bilinir. Uygulama yazılımı geliştirme, kullanıcıların bilgisayarda kaydedilen videolara, seslere ve görüntülere göz atmalarını sağlar. Bu tür uygulama yazılımları özellikle animasyon ve diğer karşılaştırmalı amaçlar için önemlidir. VLC media player, windows media player, iTunes ve benzeri gibi uygulama yazılımı geliştirme, multimedya yazılımının harika örnekleridir.
Eğitim Uygulama Yazılımı
Öğrencilerin eğitim içeriğini öğretim alıştırmaları, diğer öğretim kursları vb. yoluyla anlamalarını sağlayan yazılım uygulamaları, eğitim yazılımı olarak bilinir. Çeşitli eğitim kuruluşları, Google Earth, Encarta ve diğerleri gibi eğitim yazılımları geliştirmek için yazılım geliştiricileri işe alır.
Grafik Tasarım Uygulama Yazılımı
Kullanıcıların grafik tasarım yazılımı yardımıyla dijital fotoğrafları, videoları ve çeşitli diğerlerini düzenlemelerini sağlayan uygulama yazılımı. Grafik tasarım yazılımının popüler örneklerinden bazıları Adobe Photoshop, Illustrator, Sketch, CorelDRAW ve diğerleridir. Grafik tasarım uygulama yazılımı geliştirme, uygulama yazılımı geliştirme söz konusu olduğunda en popüler kategorilerden biridir.
Elektronik Tablo Uygulama Yazılımı
Kullanıcıların farklı formüllerden yararlanarak farklı hesaplama işlevleri gerçekleştirmelerini sağlayan uygulama yazılımı, elektronik tablo uygulama yazılımı olarak bilinir. Elektronik tablo uygulama yazılımı, kullanıcıların çerçeve hücrelerine yaklaşan satırlarda ve bölümlerde bulunmalarını sağlar. Bu hücreler, farklı hesaplamaların ve yeteneklerin gerçekleştirilebileceği iletileri, tarihleri, saatleri ve matematiksel denklemleri depolayabilir. Popüler elektronik tablo uygulama yazılımlarından bazıları Google E-Tablolar, iWork Numbers, LibreOffice ve diğerleridir.
Veritabanı Uygulama Yazılımı
Veritabanı uygulama yazılımı, kullanıcıların toplanan verileri veritabanı yönetim sistemleri aracılığıyla depolamasına olanak tanır. Her web ve uygulama geliştirme, verileri hassas bir şekilde oluşturmak, depolamak ve yönetmek için bir veritabanı yönetim sistemine ihtiyaç duyar. Popüler veritabanı uygulama yazılımlarından bazıları Microsoft SQL Server, Oracle, MySQL ve benzerleridir.
Kelime İşlem Yazılım Uygulamaları
Bir kelime işlem yazılımı uygulaması, kullanıcıların metni yazmasına, işlemesine ve değiştirmesine ve bunları bir kelime işlem yazılımı aracılığıyla sisteme kaydetmesine olanak tanır. Kelime işlem yazılımı uygulaması, kullanıcıların farklı stilleri, yazı tiplerini ve diğer çeşitli özellikleri ve işlevleri kullanmalarını sağlar.
Simülasyon Yazılım Uygulamaları
Simülasyon yazılımı uygulaması, yaşam benzeri koşulları simüle etmek için bir ton alanda kullanılır. Simülasyon yazılım uygulamalarından bazıları, belirli meslekler için video oyunlarında veya öğretim kurslarında kullanılır. Gerçek donanımın eğitim olmadan çalışamayacağı durumlarda, uygulama yazılımı geliştirme kuruluşları, çeşitli mesleklerin özelleştirilmiş simülasyon uygulama yazılımı geliştirmelerine yardımcı olur. Simülasyon yazılım uygulamalarından bazıları TeamCenter, Autodesk, Teamviewer ve daha fazlasıdır.
Ücretsiz Yazılım Uygulamaları
Her kullanıcı için ücretsiz olarak kullanılabilen Uygulama yazılımı, ücretsiz bir yazılım uygulaması olarak bilinir. Bu ücretsiz yazılım uygulamalarıyla ilgili şaşırtıcı şeylerden biri, yazılım geliştiricileri ne kadar yetkin olursa olsun, işe alınan yazılım geliştiricilerinizin bir şekilde yasadışı olarak kod tabanına erişme şansına sahip olmaları dışında hiç kimse bu yazılımda herhangi bir değişiklik veya özelleştirme yapamaz. Adobe Reader, Skype ve Winamp, Freeware yazılım uygulamalarının popüler örneklerinden bazılarıdır.
Shareware Yazılım Uygulamaları
Dosyaları başkalarıyla paylaşmak, shareware yazılım uygulamaları sayesinde kolay bir iş olmuştur. Shareware yazılım uygulaması, kullanıcıların yinelenen dosyalar oluşturmasına ve dosya boyutu ne kadar küçük veya büyük olursa olsun başkalarıyla paylaşmasına olanak tanır. Popüler shareware yazılım uygulamalarından bazıları WinZip, Adobe Acrobat ve benzerleridir. Yetkin yazılım geliştiricileri, kullanıcılara kaynak kodu erişimi verdikleri için bu tür yazılımlar geliştirirler.
Açık Kaynak Yazılım Uygulamaları
Açık kaynaklı yazılım, kullanıcıların açıkça kullanılabilen ve herhangi bir kullanıcı tarafından erişilebilen yazılımın kaynak koduna erişmelerini sağlayan yazılımdır. İnternet bağlantısı olan herkes, hataları kaldırmak, özelliklerini ve işlevlerini geliştirmek ve ihtiyaçlarına göre değiştirmek için bu yazılım uygulamasının kaynak koduna erişebilir. Linux, VLC media player, Apache ve JQueary, kullanıcıların göz atabileceği açık kaynaklı yazılım uygulamalarından bazılarıdır.
Kapalı Kaynak Yazılım Uygulamaları
Açık kaynaklı yazılım uygulamalarının aksine, kullanıcılar premium planınız olsa bile kapalı kaynaklı yazılım uygulamasının kaynak koduna göz atamazlar. Hemen hemen her yazılım uygulaması bu kategoriye girer. Java, Microsoft office, WinRar, Microsoft windows ve macOS, kapalı kaynaklı yazılım uygulamaları kategorisine girer.
Uygulama Yazılımının Faydaları Nelerdir?
Tüm uygulama yazılımı türlerini bilmenize rağmen, bu yazılım geliştirmenin size neler sunabileceğini bilmediğiniz sürece onunla çalışmayacaksınız. İşte işletmenizin uygulama yazılımı geliştirme yoluyla elde edebileceği avantajlardan bazıları.
grid-benefits-of-application-software1660464715.jpg
Gelişmiş Verimlilik
Yazılım uygulaması, size ve çalışanlarınıza iş verimliliğini artırmada yardımcı olabilir. Sıkıcı iş sürecini otomatikleştirmeye ve manuel çalışmayı en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Özelleştirilmiş uygulama yazılımı geliştirme, üretkenliği artıracak ve yazılım uygulamasının çalışması iş hedeflerinizi gerçekten yansıtacaktır. Bununla birlikte, tüm iş verilerini, yetkili personelin gerektiğinde verilere göz atmasını ve izlemesini sağlayacak tek bir platform altında ekleyebilir ve koruyabilirsiniz.
Daha İyi Kullanıcı Deneyimi
Yazılım uygulaması, müşteri verilerinin dijitalleştirme yoluyla yönetilmesine olanak sağlayacağından, işletmelerin paylaşılabilir veri kaynakları ile çeşitli kaynakları ve bilgileri analiz ederek müşteri davranışlarını anlamalarını sağlayacaktır. Pazarlama, satış ve hatta iş analizi departmanının, şirket için daha fazla kar elde edebilecek ve aynı zamanda tüm müşteri gereksinimlerini karşılayabilecek bir çözüm sunmasına yardımcı olabilir. Minimum yatırımla gelecekteki satışı artırabilecek tahmine dayalı analiz ile daha iyi veri analitiği elde etmek için uygulama yazılımını özelleştirin. Bununla birlikte, sadık bir müşteri tabanı olarak dönme şansı daha yüksek olan duyarlı ziyaretçilerin belirlenmesine yardımcı olacaktır.
Daha İyi Karar Verme
Uygulanabilir bir üstünlük elde etmek için CEO'lar, kaynakları kuruluşun temel bir yeteneği olarak veri analitiğine koymalıdır. Bu, iş çerçevelerinin her birinden güvenilir bilgi almak için sağlam bir yükümlülük içerir. Veriler, sıralanmış ve tek bir yerde yapılandırılmış bir biçimde olduğunda daha önemlidir, böylece iş yatırım getirisini artırabilecek yaklaşan eğilimleri belirlemeye yardımcı olabilir.
Gelişmiş Veri Kullanımı
Daha güvenli ve sıralanmış bir yerde çok sayıda veriye sahip olsanız bile, bunları nasıl kullanacağınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa veya anlayışınız olsa bile, yatırım getirisini artırmak için bunu bilgilendirici analitik bilgilere nasıl dönüştüreceksiniz? Özelleştirilmiş yazılım uygulamanızın merak ettiği yer burasıdır. Uygulama sistemi, iş gereksinimlerinizi ve hedeflerinizi merkezde tutarak inşa edileceğinden, risk olasılığını en aza indirgemek için bunları iyi kullanmanıza yardımcı olacaktır.
En Uygun Uygulama Yazılımı Nasıl Seçilir?
Yani, şimdi iş süreçlerinizi geliştirmek için uygulama yazılımına ihtiyacınız olacağına ikna oldunuz, anlamanız gereken tek şey ilk adımı nasıl atacağınızdır. İlk adım, sizin tarafınızdan minimum çaba gerektiren maksimum çıktı sağlayabilecek en uygun yazılım uygulamasını seçmek olacaktır.
 
Bu ilk adımlar, işletmenizin geleceğine ve elde edebileceği büyümeye karar verecektir. Sizin ve işletmelerinizin daha yeni zirvelere ulaşmasına yardımcı olmak için bu ilk adımı doğru yönde atmanıza yardımcı olabiliriz. Uygulama yazılımı geliştiricilerimiz iş ve proje gereksinimlerinizi iyice anlayacak ve kapsamlı destek sağlamak için sonuna kadar yanınızda olacaklardır.
Sıkça Sorulan SorularQ. Uygulama yazılımının temel amacı nedir?
"Uygulama yazılımı" terimi, bir kullanıcı için belirli işlevleri yerine getiren yazılımı ifade eder. Bir kullanıcı doğrudan bir yazılım parçasıyla etkileşime girdiğinde, buna uygulama yazılımı denir. Uygulama yazılımının tek amacı, kullanıcının belirtilen görevleri yerine getirmesine yardımcı olmaktır.
Q. Hangi endüstriler uygulama yazılımını kullanabilir?
İşletmelerin her alanı uygulama yazılımına ihtiyaç duyar, çünkü dijitalleşme ve yazılımın kullanımı sağlık ve eczacılık, ev, eğitim, endüstriler, iletişim, mühendislik, seyahat ve turizm vb. dahil olmak üzere tüm alanlarda yaygındır.
Q. Uygulama yazılımı, yazılım endüstrisinde neden önemlidir?
Uygulama yazılımı geliştirme, son kullanıcıların tek veya birden çok görevi yerine getirmesine yardımcı olur. İşletmeler, uygulama yazılımının yardımı olmadan bile iyi çalışabilir, ancak uygulama yazılımının entegrasyonu olağanüstü sonuçlar verebilir.