UX ve. UI: Web Tasarımında Birlikte Nasıl Çalışırlar? - Source Software
bekleyin
×
UX ve. UI: Web Tasarımında Birlikte Nasıl Çalışırlar?

Küçük bir işletme sahibi olarak, şirketinizi yönetmek için çok zaman ve çaba harcıyorsunuz. Çoğu mal sahibinin de birden fazla sorumluluk alanı vardır: mesleki gelişim, muhasebe, yönetim, strateji, satış, pazarlama ve hatta müşteri hizmetleri.

Çevrimiçi ürün ve hizmetleri araştıran artan sayıda insanla, web siteniz işinizin diğer tüm kritik alanları kadar ilgiyi hak ediyor.

Bir ajansla veya serbest çalışan bir tasarımcıyla ortaklık kurmak, müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu web sitesi deneyimini oluştururken zamandan ve emekten tasarruf etmenin harika bir yoludur. Ancak, iş web tasarımının tüm önemli yönlerinin dahil edilip edilmeyeceğini ve potansiyel ortağınızın bu becerilere sahip olup olmadığını nasıl bilebilirsiniz?

İki önemli web tasarım uzmanlığı hakkında bilgi edinmeniz gerekir: UX ve UI tasarımı. Kulağa benzer geliyorlar ama onları aynı şeyle karıştırmayın. Bunlar benzersizdir ve genel tasarıma farklı unsurlara ve web sitenizin müşterileri satış huninizde nasıl taşıdığına katkıda bulunur.

Bu yazıda, UX ve UI'nin web tasarımında birlikte nasıl çalıştığını, bu tür tasarımlara yatırım yapmanın en önemli nedenlerini ve başarılı bir işletme web sitesiyle ilgili en iyi uygulamaları öğreneceksiniz.

Haydi dalış yapalım!

UX ve UI Web Tasarımında Nasıl Birlikte Çalışır?

Çoğu küçük işletme sahibi için web siteniz, işletmeniz, şirketinizin değerleri ve görüşleri ve ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi veren dijital bir portföydür.

Ancak, insanların% 75'inin bir web sitesinin güvenilirliğini tasarımına göre yargıladığını biliyor muydunuz? Bu nedenle, UX ve UI tasarımı hakkında en azından temel bir anlayışa sahip olmak önemlidir, böylece web sitenizin iş hedeflerinizi yönlendirdiğinden emin olmak için birlikte nasıl çalıştıklarını bilirsiniz. İstediğiniz son şey, sitenizin satışlara zarar veren web tasarım hatalarından muzdarip olmasıdır (öğrenmek için Kötü Web Sitesi Kontrol Listesi'ni okuyun!).

İlk önce ilk şeyler: Bu iki kısaltmanın anlamını ve işletme web sitenizle nasıl ilişkili olduklarını anlayalım.

 • UXKullanıcı Deneyimi anlamına gelir: Web tasarımının bu alanı, bir kullanıcının ürünler, sistemler ve hizmetlerle etkileşimini anlamak ve planlamak için kritik analiz ve mantık örer. Kullanılabilirlik, tasarım, navigasyon ve gösterim içerir. Basitçe söylemek gerekirse, harika bir web tasarımı oluşturmakla ilgilidir. UX tasarımı bir evin planı gibidir: insanların bir odaya girip çıkmalarına ve bir odadan diğerine geçmelerine nasıl yardımcı olacağını planlar.
 • UIKullanıcı Arayüzü anlamına gelir: Bir kullanıcı ile bir bilgisayar programı, bu durumda web siteniz arasındaki tüm küçük buluşma yerleridir. Arabirim, kullanıcının programla iletişim kurmasına yardımcı olan bir dizi komut veya menüdür. UI tasarımı, bir kişinin sitenizle yapması gerekenleri ne kadar kolay ve sezgisel olarak yapabileceğini belirler. UI tasarımı, bir evin havasını uyandıran mobilyalar, boya ve küçük detaylar gibidir.

Hem UX hem de UI, benzer bir odağa sahip tutarlı tasarım disiplinleridir ve bu da fantastik bir son ürünün yolunu açar. UX ve UI'nin web tasarımının tamamlayıcı yönleri olduğunu, birinin diğeri olmadan eksik olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Farklılıkları söz konusu olduğunda, bu disiplinleri ayrı örgütsel roller olarak yansıtmak önemlidir. UX, müşterinin web sitenizdeyken nasıl hissetmesi beklendiğine dair veri odaklı bir projeksiyon olsa da, UI tasarım kalıplarını ve hatta en küçük ayrıntıları dikkate alır.

Ayrıca, UI tasarımı, düzeni keyifli ve eğlenceli hale getirmekle ilgilidir, oysa UX tasarımı kullanım kolaylığı ile ilgilidir. UX daha çok bir kavram veya daha doğrusu sorunsuzluk, yanıt verebilirlik ve web sitesinin genel öncülünü vaat eden bir duygudur. Öte yandan, UI doğrudan tasarım süreciyle ilişkili öğeler, araçlar, teknik bilgiler ve dijital arayüzlerden oluşur.

UX Tasarımına Yatırım Yapmanın En Önemli Nedenleri

Pandemi sonrası dönem, UX tasarımına yatırım yapmak için ideal bir zaman olabilir. Ziyaretçiler ve potansiyel müşteriler, kullanıcı dostu web sitelerine çok dikkat ediyor ve Google'ın son algoritma güncellemeleri, UX tasarım sıralama sinyallerine yoğun bir şekilde odaklandı. Sitenizin kullanıcı deneyimi, arama sonuçlarında nerede oturduğunuzu resmi olarak etkiler.

İşte UX tasarımına yatırım yapmak için en önemli beş neden:

  1. Müşteri deneyimini geliştirin: Doğru UX tasarımıkullanıcılarınızın ihtiyaçlarını ve isteklerini tahmin etmek, ardından web sitenizde nihai bir hedefe doğru kolayca hareket etmelerine yardımcı olmakla ilgilidir. Mükemmel bir UX tasarımı, önerilen sonraki adımlar, harekete geçirici mesaj (CTA) düğmeleri ve ayrıca anket veya bülten kayıt istemleri aracılığıyla işletmenizle kapsamlı etkileşimi teşvik eder.
  2. Hemen çıkma oranını azaltınWeb sitenize inişin hemen sonucu, alakalı bilgileri bulmak için net bir yola sahip güçlü bir UX tasarımı olduğunda, ziyaretçilerin sitenize yapışma olasılığı daha yüksektir, bu da daha düşük bir hemen çıkma oranı anlamına gelir.
  3. E-ticaret satışlarını artırın: Bir e-ticaret web sitesi için, güçlü bir UX tasarımı, daha az sayıda alışveriş sepetinin terk edilmesine neden olabilir ve böylece daha fazla sayıda satın alma işlemine yol açabilir. İster inanın ister inanmayın, duyarlı ve müşteri odaklı bir UX tasarımı aslında dönüşümleri ve satış rakamlarını% 400 artırıyor! Bir web tasarım ajansı size yüksek kaliteli bir e-ticaret web sitesi oluşturabilir veya tasarımınızı özelleştirmek ve satışları artırmak için biraz esneklik sağlayan Shopify veya Wix gibi bir e-Ticaret platformu seçebilirsiniz.
  4. Müşteri hizmetleri maliyetlerini azaltın: Verimli bir UX düzeni, insanlar sorularına kolaylıkla cevap bulabildiklerinde ve formlar, sohbetler, çağrılar, e-postalar veya sosyal medya aracılığıyla şirketle iletişim kurmaları gerekmediğinde müşteri hizmetlerinde büyük miktarda para tasarrufu sağlayabilir. Web sitesi etkileşimli ve kullanımı kolaysa, bilgi ve süreçlere giden yollar kendi kendini açıklayıcı hissedecektir.
  5. Sıralama sinyallerini iyileştirin: Kullanıcı deneyimi hayati bir sıralama sinyaline dönüştü. Google'ın mobil uyumlu tasarıma ve sayfa yükleme hızlarına sıralama tekerleğindeki hayati çarklar olarak değer vermesiyle, UX tasarımını SEO ve iş büyüme stratejilerinize öncelik olarak dahil etmekten başka seçenek yoktur.

Web Sitesi Sahipleri için UX En İyi Uygulamaları

UX tasarımı aslında içeriğiniz için bir ev inşa etmektir. İnşa etmeye başlamadan önce doğru sayıda oda, kapı ve pencere için plan yapmalısınız!

  1. Her zaman hangi içeriğe sahip olduğunuzu ve hangi içeriğe ihtiyacınız olduğunu haritalandırarak bir web sitesi yeniden tasarım projesi başlatın. İçerik, bilgi mimarisine rehberlik etmelidir - sadece bir tasarım seçmek ve ardından içeriğinizi garip yerlere sığdırmaya çalışmak istemezsiniz! Bir web sitesinin yeniden tasarlanması aklınızdaysa, içerik akışına dayalı fikirleri haritalandırarak başlayın. Her şeyin nereye gideceği konusunda çalışan bir UX prototipi tasarlamadan önce mevcut ve planlanan içeriği değerlendirin . İçerik merkezli bir yaklaşım, sayfa geçişlerini ve web sitesinin genel akışını ele alır.
  2. Web siteniz için bir UX stratejisine yaklaşmanın iyi bir yolu, kullanıcılarınızın hedeflerini bilmektir. Web sitenize neden geldiler, ne yapmaları gerekiyor ve bunu hızlı bir şekilde gerçekleştirmelerine nasıl yardımcı olabilirsiniz? Örneğin, telefon veya sohbet robotu anketleri yapabilir veya web sitenizde bir açılır pencere anketi oluşturabilirsiniz. Bu şekilde, etkileşimde bulunan kullanıcılarla etkileşim kurabilir ve geri bildirimlerini kolaylıkla toplayabilirsiniz.
  3. İyi UX tasarımı, olumlu bir sonuç yaratmakla ilgilidir ve hepsi kullanılabilirliğe bağlıdır. İyi bir UX stratejisi, kolaylık, hız ve sadeliğe uyum sağlamak için bazı gereksiz tasarım öğelerini bırakmak zorunda kalmak anlamına gelebilir. Çoğu zaman, bu yaklaşım izleyici tabanını da dikkate alır. Olumlu sonuç, herhangi bir UX tasarımının özü olduğundan, odak noktanız daha kolay karar verme ve daha hızlı navigasyon olmalıdır.
  4. Web sitenizin potansiyel müşteri formlarında çok fazla ön bilgi sormayın! Bir kullanıcının girmesi gereken her alan, kişisel ayrıntıları paylaşmak için çaba ve isteklilik gerektirdiğinden, dönüşüm için küçük bir engeldir. Form gönderimlerini, CTA'ları ve benzeri unsurları, özellikle de yeni başlıyorsanız, azaltmaya çalışın. Bir kişinin ne kadar çok yazması ve paylaşması gerekiyorsa, süreç o kadar sinir bozucu hale gelir. İyi bir UX tasarımı, yalnızca müşterinizle sohbet başlatmak için gereken temel ayrıntıları sormakla ilgilidir.  5. UI Tasarımına Yatırım Yapmanın En Önemli Nedenleri

   Kullanıcı Arayüzü (UI) tasarımı, kullanıcıların sitenizde gezinmesine ve karar vermesine yardımcı olan temel tasarım öğelerini içerdiğinden, ziyaretçiler ve web siteniz arasındaki köprüdür. İşte UI tasarımına yatırım yapmak için üç ana neden:

   1. Bir marka kimliği oluşturunUI, renk, düğme stili ve tipografi seçimidir, bu nedenle iyi bir UI tasarımı markanız hakkında çok şey söyler! Web sitenizin kullanıcı arayüzü, şirketinizin tonunu, kültürünü, değerlerini ve daha fazlasını anında uyandırmalıdır.
   2. Ziyaretçileri müşterilere dönüştürün: Belirtildiği gibi, UI tonu ayarlar. Yanlış kullanıcı arayüzü dönüşümleri önleyebilirken, ideal kullanıcı arayüzü insanları dönüşüm yapma havasına sokacaktır - iletişim kurmak, içerik indirmek veya bir satın alma işlemi yapmak. Hoş karşılanan veya teşvik edici kullanıcı arayüzü tasarımlarına sahip markalar, ziyaretçilerle daha iyi rezonansa girer ve daha fazla sayıda dönüşüm görür.
   3. Müşteriyi elde tutma oranını artırın: Web sitesine daha fazla müşteri çekmenin yanı sıra, proaktif bir kullanıcı arayüzü tasarımı da bir markanın müşterileri daha iyi tutmasına yardımcı olur. İyi bir kullanıcı arayüzü, hoş veya başka bir şekilde olumlu bir bilinçaltı duygusal tepkiyi kolaylaştıran sayfa öğelerini birleştirir ve bu da tekrarlanan ziyaretlere yol açar.
   Web Sitesi Sahipleri için Kullanıcı Arayüzü En İyi Uygulamaları

   UX, içeriğiniz için bir ev oluştururken, UI tasarımı tamamen boyama, dekorasyon ve alanı ilgili kaynaklarla doldurmakla ilgilidir. Bu şekilde, UI tasarımı, evi estetik açıdan çekici hale getirerek UX tarafından ortaya konan plana dayanıyor. Ayrıca ziyareti misafirleriniz için daha misafirperver, üretken ve eğlenceli hale getirir.

    1. Kullanıcı yolculuğunun herhangi bir aşamasında kolay gezinmeyi planlamak için web sitenizi tasarlamaya veya yeniden tasarlamaya başlamadan önce dönüşüme yönelik adımları her zaman net bir şekilde planlayın. Bu yaklaşım, e-Ticaret veya B2B işletmeleri için eşit derecede önemlidir, çünkü müşterileri cazip içerik ve gezinme seçenekleri aracılığıyla organik olarak satış hunisinden aşağı taşımakla ilgilidir.
    2. UI tasarımcıları (veya şirketinizde görsel içerik oluşturan herhangi biri) için hiçbir şey, marka kimliği yönergelerini içeren bir marka stratejisine sahip olmaktan daha iyi çalışmaz. Bu yaklaşım, tutarlı tasarımlar oluşturmanıza yardımcı olur. Fleek UI tasarım düzeni, açılış sayfalarının ötesine geçerek iç sayfalara, blog yazısı şablonlarına ve diğer web sitesi öğelerine uzanmalıdır. İster birincil sayfa, ister ürün ayrıntısı veya dijital reklamlar için özel bir açılış sayfası olsun, her sayfada tutarlı, marka içi bir görünüm ve his elde etmenize yardımcı olur.
    3. Daha kısa dikkat süreleri için UI tasarımını planlayın. Ortalama dikkat süresi 8 saniye olan modern kullanıcılar, içeriği tarama eğilimindedir. Bu nedenle, oluşturduğunuz web sitesi içeriğinin çoğunluğu taranır ve okunmaz. Bu da, kişi taramasına rehberlik etmek için basit tasarım öğelerinin dahil edilmesini gerektirir: sezgisel kaydırma ve tıklama seçenekleri, minimum arayüzler, daha net başlıklar ve iyi tanımlanmış CTA'lar.
    4. Güvenilir bir UI tasarım yaklaşımı, sayfa yükleme hızlarını yavaşlatabilecek gösterişli görüntülerden, videolardan ve bileşenlerden uzak durmaktır. Hevesler ve heyecanlar sizi heyecanlandırsa da, basitlik UI tasarımında ve SEO'nuzda her zaman bir kazançtır.
    5. UI tasarımı söz konusu olduğunda, deneysel stratejiler geri tepme ile sonuçlanabilir. Müşterileriniz ve düzenli ziyaretçileriniz, bir günde kullandıkları her web sitesinde kullanılan CTA'ların, gezinmelerin ve menü stillerinin belirli bir modeline aşinadır. Markanızın yıkıcı düşünce tarzını göstermek için tekerleği gerçekten yeniden icat etmek istemediğiniz sürece, set parçalarını yeniden ayarlamanın bir değeri yoktur. Normdaki herhangi bir değişiklik veya ilginç ekleme, sürecin kusursuzluğunu etkili bir şekilde öldürebilir ve size bir dönüşüme mal olabilir.

   Bonus ipucu: Daha geniş bir kitleye ulaşmak ve marka güvenini artırmak için, web sitenizi kullanması gereken farklı yeteneklere sahip müşterilerle ilgilenmek önemlidir. İyi bir tasarımcı veya web tasarım ajansı, erişilebilir tasarıma öncelik vermenize yardımcı olacaktır. Ancak web sitenizi kendiniz güncellemeye çalışıyorsanız, erişilebilirliğinizi artırabilirsiniz!

   ÖrneğinaccessiBe gibi web sitesi erişilebilirlik çözümleri, web sitenizin tasarımından ödün vermeden web sitenizi ADA uyumlu ve erişilebilir hale getirebilir. Arayüzü, görme bozukluğu olan kullanıcıların web sitenizin tasarımını ve kullanıcı arayüzünü ihtiyaçlarına göre ayarlamalarını ve uluslararası uyumluluk standartlarını karşılamalarını sağlar.

   İş Başında Görün: Birlikte Çalışan UX ve UI

   UX ve UI tasarımının bir işletme web sitesinde birlikte nasıl birlikte çalıştığını görmeye hazır mısınız? Burada Forge ve Smith'te yaptığımız şey tam olarak budur - küçük işletme sahiplerinin web tasarımı yoluyla dönüşümleri artıran kullanılabilir bir site elde etmelerine yardımcı olun.

   İşte uyum içinde çalışan güçlü UX ve UI tasarımının en iyi örneklerinden üçü:

   Doğal olarak: Wood

   Doğal olarak: Wood, iki web sitesinden büyük miktarda içerik aldı ve sezgisel bir kullanıcı arayüzü ve kolayca göz atılabilir bir deneyim sunarken hepsini tek bir site altında topladı.

    Softlanding

   Softlanding, eskiden hantal ve rahatsız edici menülerle oldukça karmaşık bir ürün aldı ve net bir yapı oluşturdu. Geniş teknik çalışma kapsamını erişilebilir bir şekilde iletir.


   EnvisioTek kelimeyle

   UX ve UI, web sitesi tasarımıyla ilişkili farklı ve son derece uzmanlaşmış rollerdir. Her web tasarımcısının her iki alanda da eşit derecede yetenekli olduğunu varsayamazsınız - ancak şimdi onları anladığınıza göre, çalışmalarını kolayca kontrol edebilir ve sorular sorabilirsiniz!

   İki disiplin arasındaki son derece nüanslı farklılıklara rağmen, markaların herhangi bir stratejiden en iyi şekilde yararlanmak için onlara uyum içinde yaklaşmaları gerektiğini unutmayın. Yeni bir işletme web sitesi ile başlıyorsanız, her ikisini de planladığınızdan emin olmak için kullanıcı deneyimi (UX) ve kullanıcı arayüzü (UI) tasarımı arasında ayrımlar yapmak daha da önemlidir.

   Hakkında Forge and Smith'teki UX ve UI tasarımı daha fazla bilgi edinmek ister misiniz ? Web tasarım ve web geliştirme vaka çalışmalarımıza göz atın!