SEO Nedir ve Nasıl Çalışır? - Source Software
×
SEO Nedir ve Nasıl Çalışır?

SEO, dijital pazarlamanın son derece teknik bir alanı olabilir, her şeyi biraz kafa karıştırıcı hissettirebilecek çok sayıda uzman jargon ile! SEO'nun geniş dünyasını anlamaya başlamanıza yardımcı olmak için, SEO türleri, bir web sitesini optimize etmek için gereken beceriler ve neden işinizin uzun vadeli başarısı için çok önemli bir uzun vadeli strateji anahtarı olduğu dahil olmak üzere SEO'yu basit terimlerle inceleyeceğiz.

 

Arama Motoru Optimizasyonu nedir?

SEO, sıralamaları ve görünürlüğü artırarak arama motorlarından web sitenize yönlendirilen web sitesi trafiğinin kalitesini ve miktarını iyileştirme süreci olan Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. SEO, organik trafik olarak bilinen ücretsiz trafiği hedefler; doğrudan trafik yerine, ücretli sosyal veya yönlendirme trafiği.

SEO, orta ila uzun vadeli bir stratejidir ve hepsi olumlu bir kullanıcı deneyimi sunmak için çalışan birçok farklı unsurdan oluşur. Bu, web sitenizi kitleniz ve arama motorlarınız için geliştirmeye yönelik sürekli bir taahhütle elde edilir.

 

SEO Türleri

Çok yönlü bir SEO stratejisine katkıda bulunan 3 ana SEO türü vardır ve kısayol yoktur. SEO çalışmalarınızdan en iyi sonuçları görmek için, zaman aşağıdaki 3 alana eşit olarak dağıtılmalıdır:


grid-search-engine-optimisation-body-image1657105144.png

Sayfa İçi SEO:

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu, web sitenizdeki sayfa içeriğini optimize etmek anlamına gelir.

Sayfa SEO'suna başlamadan önce, kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Bu, hedeflemek isteyebileceğiniz arama terimlerinin bir listesini oluşturmak için tohum anahtar kelimeleri Google'ın Anahtar Kelime Planlayıcısı veya diğer anahtar kelime araştırma araçları gibi bir araca girme tekniğidir. Hedeflemek istediğiniz anahtar kelimelerin bir listesine sahip olduğunuzda, sıralamanızı iyileştirmek için yeni içeriği değiştirmeye ve eklemeye başlayabilirsiniz.

Sayfa içi SEO'nun ilk şekli içerik oluşturmadır. Bu, belirli anahtar kelimeleri hedeflemek için alakalı bir konu etrafında yüksek kaliteli içerik oluşturmayı içerir. Yaygın içerik oluşturma biçimleri arasında bloglar, vaka çalışmaları ve SSS'ler bulunur. Özellikle Google'ın zengin sonuçlarındaki görünümleri hedeflemek veya uzun kuyruklu anahtar kelimeler için sıralamaları iyileştirmek için iyidirler.

Bir diğeri anahtar kelime optimizasyonudur. Bu, hedef anahtar kelimelerinize daha iyi uyacak şekilde web sitenizin mevcut öğelerinde ve bölümlerinde değişiklik yapmayı içerir. Bu, meta açıklamasını, meta başlığını, başlık etiketlerini, bağlantı metnini veya mevcut diğer sayfa kopyalarını içerebilir.

 

Sayfa Dışı SEO:

Sektörünüzdeki diğer ilgili web siteleriyle güveni, etkiyi ve bağlantıları artırmaya yardımcı olur, öncelikle backlink profilinizi güçlendiren bağlantı kurma yoluyla.

Sitenize yüksek otoriteli ve alakalı bağlantılar almak, bağlantı ve güven değerini geçer. Bu, web sitenizin Google'ın gözünde daha güvenilir görünmesini sağlar ve daha iyi sıralamalar elde etmenize yardımcı olur.

Bir bağlantı kurma stratejisi, konuk blogları, dizinler, sponsorluklar ve kırık bağlantılar dahil olmak üzere bir dizi fırsat bulmayı içerir.

Yeni fırsatlar aramanın yanı sıra, düşük kaliteli web sitelerinin size bağlantı vermediğinden emin olmak için yönlendiren alan adlarının da sürekli izlenmesi gerekir.

 

Teknik SEO:

Son olarak, Teknik SEO, sitenizin tüm içerik dışı öğelerini geliştirmeye odaklanır.

Teknik SEO uzmanları, kırık bağlantılar, resimler, site hızı ve yapılandırılmış verilerle ilgili hataları bulmak ve düzeltmek için Screaming Frog gibi denetim araçlarını kullanabilir. Bu, sitenin okunabilirliğini artırır, bu da taramayı kolaylaştırır ve kullanıcıların gezinmesini daha iyi hale getirir.

Temmuz 2021'in Temel Web Vitals güncellemesinden bu yana, site hızı, mobil uyumluluk ve kullanıcı deneyimi giderek daha önemli bir sıralama faktörü haline geldi. Bu öğeler Google Search Console'da izlenebilir ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadığından emin olmak için teknik SEO uzmanlarının ve web geliştiricilerinin işbirliğini gerektirir.

 

SEO neden önemlidir?

Arama Motoru Arazisine göre tüm site trafiğinin% 53'ünden sorumlu olan organik aramayla, ihmal etmek kolayca işletmenizin geride kalmasına neden olabilir. Ortalama SERP (Arama Motoru Sonuç Sayfası) 10-15 yıl öncesine göre çok daha rekabetçi, pazarlamacılar sürekli olarak en son trendlere ilk tepki veren olmaya çalışıyorlar.

 • Trafik: Google'ın ilk sayfasında yer alan siteler trafiğin %95'ini alır 1 bu arama terimi için. Bu nedenle, web sitenizin pastadan bir parça alması hayati önem taşır, uygun bir SEO stratejisi bunu yapmanıza yardımcı olur.
 • Dönüşümler: Sektöre bağlı olarak, işletmeler bir yıl boyunca% 300-1000'lik bir YG yaşayabilir 2 SEO'dan. Bunun nedeni, SEO'nun sitenize daha alakalı ve hedefli trafik çekmeye yardımcı olurken aynı zamanda trafiğin dönüşmesini kolaylaştırmasıdır.
 • Marka Bilinirliği: Sıralamanızı ve görünürlüğünüzü artırmak, markanızın daha fazla görülmesini sağlar. Kullanıcılar, sitenizi SERP'de sık sık görürlerse sitenize daha aşina olacaklardır ve gelecekte dönüşüm sağlama olasılıkları daha yüksek olabilir.
 • Kullanıcı Deneyimi (UX): Sitenizin teknik öğelerini, temel web yaşamsal özelliklerine uyacak şekilde geliştirmek, hem kullanıcılar hem de arama motoru sıralamaları üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Kullanıcılar için, duyarlı, hızlı yüklenen ve gezinmesi kolay bir web sitesi, deneyimlerini iyileştirecek, hemen çıkma oranını azaltacak ve sitenizde daha uzun süre harcama yapmalarını teşvik edecektir. Bunu doğru yapın ve bonus olarak daha iyi sıralamalar yaşayacaksınız.

 

Bir SEO Stratejisi Uygulamak İçin Hangi Becerilere İhtiyacınız Var?

Güçlü bir SEO stratejisi oluşturmak için, işletmenizdeki farklı pazarlamacıların, tasarımcıların ve geliştiricilerin işbirliğine ihtiyacınız vardır.

Alternatif olarak, SEO hizmetleri, birden fazla kanalda bir SEO planının uygulanmasına yardımcı olmak için çok yönlü ve uyarlanabilir uzman bir SEO ekibine dış kaynak olarak sağlanabilir. İhtiyacınız olan temel beceri setlerinden bazıları şunlardır:

 • SEO Uzmanı: Bu, sayfa içi ve dışı SEO'ya ve bazı teknik SEO görevlerine bakarken genel hesap optimizasyonlarını yöneten kişidir.
 • İçerik Yazarı: Bu kişi, SEO uzmanını bloglarda, vaka çalışmalarında veya SSS bölümlerinde yayınlamak için içerik sağlayarak destekleyebilir. Bu içerik daha sonra belirli anahtar kelimeleri hedeflemek için SEO uzmanı tarafından optimize edilebilir.
 • Tasarımcılar ve Geliştiriciler: İnsanları iyi oluşturulmamış bir web sitesine yönlendirmenin amacı nedir? Tasarımcılar ve geliştiriciler, aldığınız ekstra trafiği dönüştürmeye yardımcı olacak güzel, etkileşimli ve kullanımı kolay bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olabilir. Buna ek olarak, geliştiriciler ve tasarımcılar SEO uzmanlarına CWV hataları, sayfa hızı ve URL hataları gibi bir dizi teknik SEO konusunda yardımcı olabilirler.
 • Diğer Kanal Desteği: Son olarak, SEO uygulamalarının Tıklama Başına Ödeme (PPC), e-posta ve sosyal medya gibi diğer kanallarla birleştirilmesi gerekir. Bu, çeşitli kaynaklardan kitleleri yakalayabileceğiniz ve site trafiği oluşturmanın çok daha kolay ve hızlı olacağı anlamına gelir.

 

SEO Kampanyalarının Başarısını Ölçmek
grid-measuring-successful-campaigns-body-image1657105204.png

Bir SEO kampanyasının başarısını, web sitesi ziyaretçilerinin sayısını izleyerek ölçüyoruz. Özellikle, siteyi organik arama yoluyla ziyaret edenler (ücretsiz arama sonuçları).

Web sitenize gelen bu ziyaretçilerin kalitesini anlamak için, aşağıdaki gibi kullanıcı metriklerini kullanırız; kullanıcıların web sitenizde barındırılan içerikle nasıl etkileşimde bulunduğunu anlamak için oturum başına sayfa sayısı, ortalama oturum süresi ve hemen çıkma oranı.

 

Dönüşümleri İzleme

Hedefler ve etkinlikler olarak bilinen, değer beklediğiniz yerinde kullanıcı etkileşimlerini izleriz. Bunlar genellikle iletişim formu gönderimleri, telefon ve e-posta tıklamaları, kaydolma vb. Şeklindedir. Kampanyanın nasıl performans gösterdiğini anlamak için hedef tamamlama sayısını ve hedef dönüşüm oranını ölçebiliriz.

Aldığınız müşteri adaylarının kalitesini anlamak, İç İletişim ekibinizden geri bildirim gerektirir. Genellikle potansiyel müşterilerin kalitesi hakkında geri bildirim isteyeceğiz ve bunu web sitenizin SERP'lerde sıraladığı anahtar kelimelerle birlikte inceleyeceğiz.

Sektörünüz ve kuruluşunuzla alakalı anahtar kelimeleri izleriz. SEO kampanyamızın başlangıcında, kullanıcıların hizmetlerinizi alırken aradıkları anahtar kelimeler hakkında görünürlük ve fikir edinmek için derinlemesine anahtar kelime araştırması ve rakip anahtar kelime araştırması yaptık. Anahtar kelimelerin aramada (yani ilk 10 arama sonuçlarında) ne kadar iyi sıralandığı, web sitesi ziyaretçilerinin sayısı ve hedef tamamlamaları arasında pozitif bir ilişki vardır.

 

SEO Hizmetleri Türleri

Dijital pazarlama ajansları, özel ihtiyaçlarınızı karşılamak için çok çeşitli SEO hizmetleri sunar.  Source Software'de  SEO, içerik yazma ve tasarımın tüm yönlerini kapsayan bir dizi dijital pazarlama hizmeti sunuyoruz:

 • Teknik SEO Denetimleri: Sitenizin düzenli taramalarını yapmak ve Google için optimal olmayan hataları düzeltmek için teknik SEO yazılımı kullanıyoruz. Ayrıca Google Search Console hesabınızı izler ve CWV, site hızı, mobil kullanılabilirlik veya dizine ekleme ile ilgili hataları düzeltiriz.
 • İçerik Yazma: Belirli bir sektöre veya eğilime uyarlanmış ısmarlama içerik üretmede harika olan ekibimizin üyelerine sahibiz. Daha sonra bunu blog bölümünüze veya alternatif olarak başka bir web sitesine yayınlayabilir ve sitenize bir backlink ekleyebiliriz.
 • Anahtar Kelime Araştırma ve Optimizasyon: Hedeflenecek en iyi terimleri bulmak için Google'ın anahtar kelime planlayıcısı gibi araçları kullanabiliriz. Daha sonra sıralamaları iyileştirmek için sayfa metninde, meta verilerde ve alternatif metinde ayarlamalar yapabiliriz.
 • Sayfa Dışı SEO Çalışması: Rakiplerinizin backlink profillerini incelemek ve sitenizi listelemek ve bağlantı suyunu geçirmek için en iyi yerleri bulmak için gelişmiş Google aramaları yapmak. Ayrıca, farkındalığı artırmak için Google Benim İşletmem, Bing Yerler ve Sosyal Medya profilleri oluşturabilir ve optimize edebiliriz.

Güçlü bir SEO stratejisi uygulamak, işinizi büyütmek ve yeni kitlelere ulaşmak için hayati öneme sahiptir. Zirveye ulaşsanız bile, web sitenizi optimize etmeyi asla bırakmamalısınız, aksi takdirde trend veya algoritma değişiklikleri tarafından geride kalma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bu nedenle, SEO becerilerine yatırım yapmak, şirket içinde veya bir ajans aracılığıyla olsun, asla kötü bir fikir değildir. Mes Tech'de , yukarıdaki hizmetlerin tümünü büyük bir SEO paketinde birleştiriyoruz. SEO'nun önemini daha fazla tartışmak istiyorsanız veya işletmeniz için organik trafiği artırmak için neler yapabileceğimizi bilmek istiyorsanız, sohbet için bugün dost canlısı Dijital Pazarlama Ekibimize ulaşın!