PPC Kampanyanız için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır? - Source Software
×
PPC Kampanyanız için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Başarılı Tıklama Başına Ödeme (PPC) reklamcılığı, kaliteli anahtar kelime araştırmasıyla el ele gider. Temel amaç, tıklama başına maliyeti düşük olan ve büyük olasılıkla dönüşümle sonuçlanacak doğru anahtar kelimeleri seçmektir. Bunu doğru yapmak zaman, uygulama ve uzmanlık gerektirir, çünkü müşterilerinizi anlamanız ve sizinki gibi ürün veya hizmetleri bulmak için kullandıkları arama terimlerini ortaya çıkarmanız gerekir. Bu makale, PPC anahtar kelimelerinizi edinmenize, hassaslaştırmanıza ve düzenlemenize yardımcı olacak metodolojiler içerir.

 

Mevcut Anahtar Kelime Stratejinizi İnceleyin

Google Ads veya Microsoft Advertising gibi bir platformda reklam oluştururken, markanızla/ürününüzle veya hizmetinizle alakalı ifadeleri seçmeniz gerekir. Bunlar anahtar kelimeler olarak bilinir.

PPC Anahtar Kelime araştırmanız, hangi anahtar kelimelerin şu anda web sitenize en fazla tıklamayı sağladığını belirlemek için Google Search Console ve her bir anahtar kelimenin hangi arama hacmine sahip olduğunu belirlemek için Google'ın Anahtar Kelime Planlayıcısı ile başlamalıdır.

PPC kampanya anahtar kelimelerinizi, açılış sayfasını hassaslaştırdığınız anahtar kelimelerle hizaladığınızdan emin olun, çünkü kullanıcılar reklamınızı tıkladıklarında en alakalı sayfayı görmeyi beklerler.

grid-google-analytics1657177008.png


İpucu

Google Analytics'teki oturumlarınız yüksekse ancak sayfadaki süreniz düşükse veya tıklama oranınız yüksekse ancak dönüşüm oranınız düşükse, bu sayfaları hedef anahtar kelimelerinizle daha iyi uyum sağlayacak şekilde optimize etmeniz önerilir. Reklamlarınız ve açılış sayfalarınız, anahtar kelimelerinizi arayan ziyaretçiler için anlamlı olacaktır.

Açılış sayfalarınızı inceledikten sonra, bunları birincil, ikincil ve üçüncül anahtar kelimeler için toplamanız gerekir. Doğrudan ürünleriniz ve / veya hizmetlerinizle ilgili kapsamlı bir anahtar kelime listesi oluşturmak için yeterli materyale sahip olmalısınız. Bu anahtar kelime listesini oluştururken reklamlarınızın arama amacını tanımlamayı unutmayın. Bu, müşterilerin işletmenizi / ürününüzü çevrimiçi bulmak için hangi terimleri kullandığını kendinize sormak anlamına gelir.

 

PPC Kampanya Hedeflerinizi seçin

Hedef kitlenizin dönüşüm hunisini aşağı çekmek için hangi işlemi yapmasını istediğinizi ve belirli bir süre içinde kaç tıklama veya dönüşüm elde etmek istediğinizi belirlemenin zamanı geldi.

 

Anahtar Kelimelerinizi Analiz Edin ve Sıralayın

Değerli anahtar kelimeleri kaçırmadığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? Anahtar kelimelerinizi bölümlere ayırın ve listelerinizi genişletin, örneğin:

Markayla ilgili anahtar kelimeler - V-scooter'lar, V-scooter.com, V-scooter dükkanı vb.

Kısa kuyruk anahtar kelimeler - scooter, scooter, escooter vb.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler - elektrikli scooter, retro scooter, ikinci el scooter vb.

İlgili terimler - vurgulu tahta, paten vb.

Liste boyutu bütçenize, sektörünüze ve şirket türünüze bağlı olarak değişir.


İpucu

Rakip anahtar kelimeler için teklif vermek, bütçenizin büyük bir bölümünü kolayca alabilir, bu nedenle yalnızca Reklamlara harcayacak önemli bir miktarınız varsa ve yatırıma değer olacağına inanıyorsanız bunu göz önünde bulundurun.

 

Hangi Anahtar Kelimeler Seçilmeli?

Kampanyanız için hangi anahtar kelimeleri seçeceğinizi düşünürken şunları göz önünde bulundurmanız önemlidir:

  • Amaç: Kullanıcının arama terimlerini yazarken ne bulmak istediği veya bulmak istediği
  • Hacim - belirli bir zaman diliminde belirli bir anahtar kelime için yapılan aramaların sayısı
  • Bütçe: Çevrimiçi trafik edinme çabalarına taahhüt edilen para miktarı

Bazen, çok spesifik uzun kuyruklu anahtar kelimelere kıyasla daha yüksek arama hacmine sahip kök anahtar kelimelere (PPC kampanyanızda tanıtmak istediğiniz konuyu veya konuyu açıklayan geniş terimler) teklif vermek yararlı görünebilir. Ancak, bu şartlar, teklifinizi iyi tanımlamayan ve bu nedenle web sitenize dönüşüm sağlamayacak kullanıcıları getiren ürün veya hizmetleri içerebilir.

Örneğin, "ayakkabı" gibi geniş arama terimleri kullanırsanız, her tür ayakkabıyı (yüksek topuklu ayakkabılar, botlar, parmak arası terlikler) arayan kullanıcılar, masrafları size ait olmak üzere reklamınızı tıklar, ancak yalnızca yürüyüş ayakkabısı satıyorsanız, ürününüz onlarla alakalı olmaz.

 

Anahtar Kelime Arama Araçları

Hangi anahtar kelimeleri tutacağınıza ve hangilerinden kaçınacağınıza karar vermenize yardımcı olabilecek birçok yazılım var. Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Google Ads'in bir parçası olduğu ve kullanımı ücretsiz olduğu için en popüler olanlardan biridir. Size insanların aslında arama motorlarına yazdıkları terimleri gösterecek ve sadece kararınızdan daha güvenilir hale getirecektir.

Anahtar Kelime Planlayıcı ayrıca yüksek, orta veya düşük bir "Rekabet" sıralaması gösterir. Puanın yüksek olması, daha fazla reklamverenin bu şartlar için teklif verdiği anlamına gelir ve bunun sonucunda reklamınızı en üst sıralara taşımak için daha fazla ödeme yapmanız gerekir.

 

İpucu

Tatlı nokta, hacim olarak yüksek, ancak rekabette düşük anahtar kelimeler bulmaktır.

Anahtar kelime arama araçlarını kullanmak, yalnızca listenize yeni anahtar kelimeler eklemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda rekabette çok yüksek veya hacimde çok düşük olan terimleri de kaldırır.

 

Gözden Geçirme ve Gözden Geçirme

Anahtar kelime stratejiniz sürekli revizyonlar ve incelemeler gerektirecektir; bu, bir PPC ajansının, sektörünüzdeki en son arama trendlerini takip edebildikleri ve kampanyayı buna göre ayarlayabildikleri için yararlı olduğu yerdir.Doğal dil

Google, doğal dilini daha da geliştiriyor ve süreçler geliştiriyor. Artık sözdizimini, varlıkları, duyarlılığı, konuşmayı ve bağlamı anlayabilir. Bütün bunlar, insanların ne yazdıklarına veya konuştuklarına değil, ne anlama geldiklerine göre cevap almalarını kolaylaştırma çabasıdır. Google'ın araştırma alanı istatistikleri:

"Son çalışmalar, metnin analizine yardımcı olmak için birden fazla bilgi ve bilgi kaynağını birleştirmeye ve ayrıca isim cümlesi, cümle ve belge düzeyinde çerçeve semantiklerini uygulamaya odaklanmıştır." (Google Araştırma, 2021) [1].

 

Sesli Arama

Sesli Arama, bir kullanıcının yazmak yerine sesli komutlarla Google'ı kullanarak Web'de arama yapmasına olanak tanıyan bir işlevdir. Sesli sorguların yükselişiyle birlikte, arama motorları giderek daha uzun kelime dizilerini anlayabiliyor. Bu nedenle, insanların nasıl konuştuğunu yansıtan arama terimleri eklemek yararlıdır. Son Google istatistikleri, çevrimiçi küresel nüfusun neredeyse %30'unun mobil cihazlarda sesli arama kullandığını göstermektedir [2].

Bu, sesli aramalar cep telefonlarında ve bilgisayarlarda yapılan geleneksel aramalardan daha uzun kuyruklu olabileceğinden, anahtar kelime araştırması yapma şeklimizi değiştirir.

Bir PPC Kampanyasına Başlamadan Önce Dikkatlice Planlayın

Anahtar kelime araştırması, PPC kampanya performansı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve sağlam bir anahtar kelime stratejisini bir araya getirmek için önemli ölçüde zaman harcamak, ayrıca en iyi sonuçları elde etmek için teklif verdiğiniz arama terimlerini sürekli olarak değerlendirmek ve değiştirmek oldukça faydalıdır. Ancak, tek belirleyici faktör bu değildir.

Bütçe boyutunu dikkatlice düşünün, reklam kalitesiyle ilgili beklentilerin neler olduğunu ve hedef kitlenize sunmanız gereken reklam türlerini araştırın. PPC'ye herhangi bir para harcamadan önce, açılış sayfasının tüm alakalı bilgiler, anahtar kelimeler ve net bir CTA'ya sahip olmasıyla optimize edildiğinden emin olun.

Yukarıda verilen en kaliteli tavsiye, PPC yolculuğunuza başlamak için harika bir yerdir, ancak uzun vadeli sonuçlar görmek istiyorsanız, Dijital Pazarlama Ekibimizle iletişime geçtiğinizden emin olun.


PPC Uzmanlarından Yardım Alın

PPC stratejisi, anahtar kelime araştırması hakkında daha fazla tavsiye istiyorsanız veya işletmeniz için etkili PPC kampanyaları yürütmek için zamanınız yoksa, neden Google Ortakları olan PPC ekibimizle konuşmuyorsunuz?

PPC hakkında daha fazla bilgi için iletişime geçtiğinizden emin olun.

[1] Google Araştırma. (2021). Doğal Dil İşleme. [çevrimiçi] research.google.com Şuradan ulaşılabilirhttps://research.google/research-areas/natural-language-processing/ [Erişim tarihi: 10 Ocak 2022].

[2] Google ile düşünün. (2018). Global Web Index, Sesli Arama İçgörü Raporu, Global Veri. [çevrimiçi] thinkwithgoogle.com Şuradan ulaşılabilir: https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/search/voice-search-mobile-use-statistics/ [Erişim tarihi: 10 Ocak 2022].