Mobil Oyun Geliştirmenin Maliyeti Ne Kadardır? - Source Software
×
Mobil Oyun Geliştirmenin Maliyeti Ne Kadardır?
Oyunlar her zaman dünyanın dört bir yanındaki insanlar için en iyi eğlence biçimlerinden biri olmuştur. Hangi yaş grubuna ait olurlarsa olsunlar, her zaman tadını çıkarabilecekleri bir sürü oyun olmuştur.

Oyun endüstrisi, 2023 yılına kadar gelirdeki 100 milyar dolarlık işareti geçecek olan milyon dolarlık bir üretim endüstrisidir. Amerika Birleşik Devletleri sektöre en büyük katkıyı yapan ülkedir. Oyunlar söz konusu olduğunda, çeşitli oyun geliştirme şirketlerinin müşteri gereksinimlerine göre geliştirebileceği çeşitli oyun türleri vardır. Trend olan mobil oyun geliştirme türlerini keşfedelim.

Mobil Oyun Geliştirme Türleri Nelerdir?Aksiyon Oyunları

Popüler mobil oyun türlerinden biri aksiyon oyunlarıdır. Platform oyunları, nişancı oyunları, dövüş oyunları, Battle Royale, atış oyunları ve daha pek çok oyun türü bu kategoriye girer.

Gündelik Oyunlar

% 58'lik bir mobil cihaz penetrasyon oranıyla, gündelik oyunlar Android kullanıcıları tarafından en çok oynanan oyun türüdür. Candy crush, bingo ve daha pek çok şey gibi çeşitli mobil oyunlar bu kategoriye girer.

Bulmaca Oyunları

Oyunculardan çok daha fazla ilgi isteyen mobil oyunlar, stratejiyi oluşturma ve hedefleri karşılama eğilimindedir. Satranç, Parcheesi, Domino, Scrabble ve daha birçokları bu kategoriye girer.
 
Her kategori için oyun geliştirme maliyeti diğerinden farklıdır. Ancak oyun geliştirme maliyetini etkileyen sadece oyun kategorisi değildir. Oyun geliştirme maliyetini etkileyen çeşitli başka faktörler de vardır.
Mobil Oyun Geliştirme Maliyetini Hangi Faktörler Etkiler?Mobil Platform Seçimi
Her birimizin bildiği gibi, en yaygın seçenekler Android ve iOS'tur. Uygulama geliştirme platformunun doğru seçimi, uygulama geliştirme maliyetini, erişimini ve gelirini de etkileyen en önemli faktörlerden biridir.
 
Android uygulama geliştirme, iOS uygulama geliştirmeye kıyasla biraz daha pahalıya mal olabilir. Ancak pazar erişimi söz konusu olduğunda, oyun endüstrisinin iPhone'dan daha fazla android kullanıcısı var. Genel iPhone uygulaması geliştirme biraz daha az olabilir, ancak ödeme sistemi ve elma cihazlarının yöneticisi android geliştirmeye kıyasla biraz daha maliyetlidir.
 
Bunun dışında, yerel uygulama geliştirme, çapraz platforma kıyasla oyun geliştirme için cep dostu bir seçenek olabilir, ancak diğer yandan, gelir elde etme şansını da en aza indirecektir. Platformlar arası uygulama geliştirme biraz daha pahalıya mal olabilir; çeşitli farklı platformları kullanarak geniş bir kullanıcı tabanı yelpazesi sağlayacaktır.
Oyun Geliştirmenin Karmaşıklığı
Oyun geliştirmenin karmaşıklığı, mobil oyun geliştirme maliyetini etkileyen bir diğer önemli faktördür. Bazı oyunlar çeşitli yüksek profilli oyun özelliklerine ve grafiklerine ihtiyaç duymayabilir, bu nedenle bu tür oyunları geliştirmek çok pahalıya mal olmayabilir, ancak diğer çeşitli oyunlar zengin grafikler, ses entegrasyonu ve oyun geliştirme maliyetini artırabilecek çok daha fazlasını gerektirir.
Mobil Oyun Motoru
Mobil oyun geliştirmede en önemli faktör oyun motorudur. Mobil oyunun tüm çalışması oyun motoruna bağlıdır. Mobil oyunun özelliklerine ve işlevlerine karar vermeye yardımcı olur ve oyunların çalışmasını sağlar. Piyasada mobil oyun geliştirme maliyetini etkileyebilecek çeşitli oyun geliştirme motorları bulunmaktadır.
Mobil Oyun Geliştirme Süresi
Mobil oyun geliştirme, popülaritesi nedeniyle zaman alıcı bir şey gibi görünmeyebilir, ancak kesinlikle zaman alan bir süreçtir. Tüm oyun geliştirme süreci, araştırma, oyun tasarımı, oyun geliştirme, özellikler ve işlevler geliştirme, test, güncellemeler ve daha fazlası gibi çeşitli faktörleri içerir. Oyun geliştirme süreci ne kadar çok zaman alırsa, o kadar pahalıya mal olabilir.
Mobil Oyun Testi
Çok sayıda hata içeren tam özellikli bir mobil oyun veya hatasız minimal oyunlar oynamak ister misiniz? Elbette ikincisi tercih edilir, değil mi? Ancak, hatasız tamamen işlevsel bir mobil oyuna sahip olmak, mobil oyun testlerinde özel harcama yapmak anlamına gelir. Çeşitli prestijli oyun geliştirme şirketleri, sorunsuz çalışmayı sağlamak için oyun testi işlevselliği sağlar. Olağanüstü oyun işlevselliği sağlayabilecek mükemmel oyunu yayınlamak için mobil oyunu bulmanıza ve düzeltmenize yardımcı olabilirler.
Ek Maliyet
Mobil oyun geliştirme maliyetine pazarlama veya reklam maliyeti dahil değildir. Ancak diğer geliştirme maliyetleri kadar önemlidir. Hedef kullanıcı tabanının dikkatini çekemeyecekseniz, mobil uygulamanızın hiçbir faydası olmayacaktır. Bunun dışında, aklınızda bulundurmanız veya acil durum fonu olarak ayırmanız gereken başka masraflar da vardır.
 
Oyun Geliştirmenin Maliyeti Ne Kadardır?
Daha önce de belirttiğimiz gibi, hiç kimse uygun mobil oyun geliştirme gereksinimlerini bilmeden uygun mobil oyun geliştirme maliyeti tahmini sağlayamaz. Ancak farklı oyun türleri için tahmini bir maliyet sağlayabiliriz. Bir mini oyun geliştirme, 10.000 ila 20.000 $ arasında herhangi bir şeye mal olabilir. 2D oyun geliştirme 15 bin ila 25 bin dolar arasında bir maliyete mal olabilirken, 3D oyun geliştirme biraz daha yüksek 30 bin ila 60 bin dolar arasında değişebilir.
Son
Her oyunun geliştirme maliyetleri, kullanıcı gereksinimlerine göre farklılık gösterir. Ve oyun geliştirme gereksinimleri, bir yılan ve merdiven oyunu veya Metaverse tabanlı oyun çözümü geliştirmek kadar küçük olabilir. Oyun geliştirmenin tahmini maliyetini bilmek için gereksinimleri olan oyun geliştirme şirketlerine ulaşmalısınız.
Sıkça Sorulan SorularQ. Mobil oyun geliştirme karlı mı?
Herkes zaten mobil oyun pazarının her geçen gün geliştiğini biliyor. Ve sadece "sinsi üzerinde" değil, muazzam bir oranda. Sonuçta, her yıl mobil oyunların nasıl dünya ödülleri kazandığını ve kar rekorları kırdığını görüyoruz.
Q. Bir mobil oyun geliştirmek ne kadar zaman alır?
Mobil oyun geliştirme 3 ay kadar az zaman alabilir veya 18 ay da sürebilir. Bununla birlikte, genellikle temel oyun zamanın% 10-20'sini alır ve ince ayar ve hata düzeltmeleri genellikle zamanın% 80-90'ını alır. Gördüğünüz gibi size bundan daha iyi bir cevap vermek mümkün değil.
Q. Bir mobil oyun geliştirmeye kimler yardımcı olabilir?
En iyi oyun geliştiricilerinden başka hiçbir şey size daha iyi yardımcı olamaz. Ancak, gerçek yetkin oyun geliştirme şirketi ile sadece kendi kendini iddia eden yetkin bir şirket arasında ayrım yapmak sizin sorumluluğunuzdadır.