Ionic Vs Xamarin: 2022'De Çalışmak İçin En İyi Hangisi - Source Software
×
Ionic Vs Xamarin: 2022'De Çalışmak İçin En İyi Hangisi
Uygulama geliştiricisi olmak kolay bir iş değildir. Trend olan her teknolojiyle güncellenmeli ve teknolojileri proje gereksinimlerinize göre akıllıca seçmelisiniz. Her yeni teknolojide, her zaman bir soruyla sonuçlanırsınız: Hangisini kullanmalısınız, React Native veya flutter, Flutter veya Swift, Ionic veya Xamarin? Hangisi uygulama geliştirmenizi kolay ve hızlı hale getirebilir.
 
Bu konuda endişelenmeyin; bizimle olduğunuz sürece güvendesiniz. Size gelişmekte olan her uygulama geliştirme teknolojisinin ayrıntılı bir karşılaştırmasını vereceğiz. Önceki bloglarımızda React Native veya flutter, Swift veya Dart karşılaştırmasına göz atabilirsiniz. Bu nedenle, bugün İyonik ve Xamarin arasındaki karşılaştırmayla ilerleyeceğiz.

Ionic ve Xamarin: Uygulama Geliştirme için Hangisini Seçmeli?

Xamarin ve Ionic, etkileşimli ve verimli mobil uygulamalar geliştirme konusunda olağanüstü sonuçlar sunmanıza yardımcı olabilir; Xamarin ve Ionic'in her ikisi de olağanüstü sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Yine de, her ikisini de bir proje için kullanamazsınız, değil mi? Yani, işte her ikisinin de bazı özellik karşılaştırmalarını içeren bir kılavuz.

Kullanıcı Deneyimi

Xamarin, diğer uygulama geliştirme çerçevelerine kıyasla tatmin edici, hassas ve olağanüstü bir kullanıcı deneyimi sağlar. Xamarin Framework'ün yanıt süresi diğer çerçevelerden daha iyidir. Ionic söz konusu olduğunda, Xamarin'e kıyasla ortalama bir kullanıcı deneyimi sağlar. Mobil uygulama geliştiricisi, olağanüstü bir kullanıcı deneyimi sağlamak için Ionic'i sürekli olarak yükseltmelidir.

Proje Karmaşıklığı

Projeniz birçok uygulama içi özellik ve sürekli destek gerektiriyorsa, her zaman Xamarin çerçevesini tercih etmelisiniz. Daha az destekle sınıfının en iyisi özellikler sunar. İyonik, proje gereksinimleriniz daha az karmaşıksa en iyi seçim olabilir. Ionic Framework ile geliştirilen karmaşık bir mobil uygulamanın, birçok kod satırı gerektirdiği için bakımı zor olabilir. İyonik birçok kod satırı gerektirir, Bu nedenle, Ionic Framework ile geliştirilen karmaşık mobil uygulamaları korumak kolay olamaz.

Dil

Xamarin, C# ile geliştirilmiştir. .Net geliştiricileri bile Xamarin çerçevesiyle en iyi şekilde çalışabilir. Mobil uygulama geliştiricisi, Microsoft'un avantajından da yararlanabilir. Ionic Framework Javascript tabanlıdır. C# veya .net geliştiricileri için en uygun olanı değildir.

Performans

Xamarin, daha az bellek depolama alanıyla bile olağanüstü sonuçlar sağlar. İyonik, Xamarin'e kıyasla daha fazla bellek depolaması gerektirir. İyonik, daha az bellek depolama alanıyla düşük performans sağlayabilir.

Yazılım Mimari Deseni

Microsoft ayrımcılığı nedeniyle, Xamarin yalnızca MVVM (Model Görünümü Görünüm Modeli) yazılım mimari desenini destekler. Ionic, MV (MVC + MVP + MVVM) yazılım mimari desenlerini destekleyecek kadar esnektir.

Geliştirme Süreci

Xamarin, kodda hata ayıklamak ve test etmek için daha fazla zaman gerektirir ve bu da daha yavaş bir uygulama geliştirme sürecine neden olur. İyonik Çerçeve, Ripple emülatörünü kullanır. Uygulamayı yeniden dağıtmadan değişiklikleri gerçek zamanlı olarak yansıtabilir. Mobil uygulama geliştirme sürecini geliştirebilir.
Xamarin ve İyonik Çerçevenin Artıları ve EksileriXamarin Framework'ün ArtılarıXamarin Yerlidir
Xamarin, çapraz platform olarak, iOS, Android ve hatta yerel kullanıcı arayüzleri kullanılarak geliştirilmiş gibi web geliştirme için olağanüstü kullanıcı istisnai sağlayabilir. Mobil uygulama geliştiricileri, her İşletim sistemi için çalışma zamanında yorumlanan çözümler geliştirebilir.
Geliştirmesi Kolay
Xamarin çerçevesi en iyi C#, .Net ve Microsoft Visual Studio ile çalışır. C#, .Net ve Microsoft görsel stüdyosu hakkında derin bilgiye sahip yetkin geliştirici, Xamarin kullanarak zahmetsizce bir mobil uygulama geliştirebilir.
Platformlar Arası Araç Kiti
Mobil uygulama geliştiricisi, Platformlar arası araç seti Xamarin.Forms kullanarak UI düzenini ve tasarımını, kod tabanını, iş mantığını farklı bir platformla paylaşabilir. Bununla birlikte, Geliştiriciler C# kod tabanı yazabilir ve fazla çaba sarf etmeden platformlar arası test edebilir. Platformlar arası araç seti, mobil uygulama geliştiricilerinin iOS, Android ve web için aynı kod tabanını yazmasına ve paylaşmasına olanak tanır.
Bakımı Kolay
Xamarin'in geliştirdiği mobil uygulamaların, paylaşılan bir kod tabanı kullandığı için bakımı kolaydır. Uygulama geliştiricileri, herhangi bir hata oluştuğunda kaynak kodundaki herhangi bir hatayı düzeltebilir ve değişiklikler her İşletim sistemine yansıtılır.
Topluluk Desteği
Xamarin'in büyük bir topluluk desteği yoktur, ancak Xamarin uygulama geliştirme konusunda derin bilgiye sahip uygulama geliştiricileri, projeleriyle ilgili herhangi bir sorun veya hatada birbirlerine aktif olarak yardımcı olurlar.
Xamarin Framework'ün EksileriAğır grafikler için uygun değil
Mobil uygulama geliştirmeniz ağır görselleştirme grafikleri gerektiriyorsa, Xamarin sizi kötü bir şekilde başarısızlığa uğratabilir.
Güncellenmiş Ekosistemin Entegrasyonu
Xamarin geliştiricileri, ekosistemi entegre etmeden işletim sisteminin yeni özellikleri için son güncellemelerden yararlanamaz. Geliştirme sürecinde gecikmeye neden olabileceği gibi, kullanıcı deneyimini de etkileyebilir.
Geniş Uygulama Boyutu
Xamarin, her sürüm için yaklaşık 5 MB ve hata ayıklamalar için 20 MB ekler. Yerel uygulamayı olması gerekenden daha büyük hale getirebilir.
Pahalı
Xamarin açık kaynaklıdır, ancak ticari bir mobil uygulama geliştirmek Microsoft Visual Studio gerektirdiğinden maliyetli olabilir. Microsoft Visual Studio lisanslı sürümü biraz maliyetlidir.
Ionic Framework ArtılarıTek Kod Tabanı
HTML5, CSS ve javascript hakkında kapsamlı bilgiye sahip herhangi bir web ve uygulama geliştiricisi, tek bir kod tabanını paylaştığı için Ionic'i kullanarak bir mobil uygulama geliştirebilir.
Kolay Geliştirme Süreci
Ionic, Android, iOS veya web olsun, her işletim sistemi için tek bir kod tabanı kullandığı için cep dostudur. Ayrıca uygulama geliştirme süresini yarıya indirir. İyonik kapsamlı hata ayıklama araçları, uygulama bakım süresinden ve maliyetinden de tasarruf sağlar.
Öğrenmesi Kolay
Javascript'i öğrenmek kolaydır ve bu Ionic için artı noktalardan biridir. Ionic uygulama geliştirmenin dünya çapında kullanılmasının nedenlerinden biri de budur. Herhangi bir geliştirici, Javascript hakkında biraz bilgi sahibi olarak Ionic'i kolayca öğrenebilir. Uygulama geliştiricilerinin bitmemiş projeleri devralması da daha kolaydır. 
Kapsamlı Eklentiler ve Araçlar Seti
Ionic, muazzam miktarda eklenti ve araca ve bir uygulama geliştiricisinin yeni API'ler oluşturmasını kolaylaştıran bir eklenti kitaplığına sahiptir. Ionic, Bluetooth, wifi, kamera, GPS gibi temel uygulama özellikleri için dahili bir kütüphane ve eklenti setine sahiptir. Geliştiricilerin yeni uygulama geliştirme özellikleri için özel entegrasyon özellikleri oluşturma çabalarını azaltır.
Büyük Topluluk Desteği
Dışarıdaki çoğu insan asla topluluk desteğini bir fayda olarak görmez. Topluluk desteği, karmaşık proje gereksinimleri için harikalar yaratabilir. Topluluk desteği ne kadar büyük olursa, karmaşık uygulama gereksinimleri için geliştirme desteği de o kadar kolay olur. Ionic, Xamarin'e kıyasla daha büyük topluluk desteğine sahiptir. Uygulama geliştiricilerine yenilikçi fikirlerle yardımcı olabilir ve mobil uygulamayı geliştirebilecek eklentiler, araçlar geliştirirken destek sağlayabilir.
İyonik Çerçevenin EksileriEklenti tabanlı Framework
Yerel uygulama geliştiricisi, eklentileri Javascript'e dönüştürmeden uygulayamaz. Web tabanlı bir mobil uygulama geliştirmek sıkıcı bir iş olabilir. Orada kullanılabilecek yerel eklentiler bulamazlarsa uygulama eklentilerini geliştirmeleri gerekir.
Kod Karmaşıklığı
Ionic, eklentiler, kütüphaneler ve araç geliştirme için birçok kod satırı gerektirir. HTML, CSS ve JavaScript kullandığı için bu daha belirgindir. Mobil uygulama geliştirme kodunu karmaşık hale getirebilir ve uygulama boyutunu olması gerekenden daha ağır hale getirebilir. Bununla birlikte, Ionic versiyon 4 neredeyse bu dezavantajı aştı.
Her türlü uygulama için uygun değildir
Ionic, mobil uygulamanızın bazı özellikleri ve işlevleri için sizi başarısızlığa uğratabilir. İyonik ağır grafik kullanımı ile iyi çalışmaz. Öte yandan, Ionic ticari uygulamalar için en iyisi olabilir. Bu nedenle, uygulama gereksinimlerinize bağlı olarak Çerçevenizi akıllıca seçin.
Son
Umarım sorulmamış tüm sorularınızı cevaplamışızdır. Ayrıca, mobil uygulama geliştirme projeniz için en uygun uygulama geliştirme çerçevenizi bulmuş olabilirsiniz. Değilse, proje gereksinimlerinizi tereddüt etmeden Source Software'e bırakın; her proje gereksinimini merkezde tutarak uygulama çözümünü geliştirmenize yardımcı olabiliriz.
SSSQ. Xamarin 2022'de öğrenmeye değer mi?
Evet, Xamarin, uygulama geliştirme sürecinde kullanılacak ve benimsenecek en iyi teknolojilerden biridir.
Q. Ionic bir ön uç mu yoksa arka uç mu?
Mobil mikro ön uçların geliştirilmesi için iyonik portal desteği.