Firma Rehberleri Güvenilirmi - Source Software
bekleyin
×
Firma Rehberleri Güvenilirmi

Aslına Bakarsanız Bizim İş Alanımızda Olmayan Bir Konu Ancak Bir Kaç Müşterimizi ve Bizi de Son zamanlarda bir çok firma sahibi firma rehberlerinden arıyoruz diyerek bir takım hizmet vaadinle bulunup ücret talep etmekte. Ücreti aldıktan sonrada hizmeti ya yapmamakta, yada eksik yapmakta. Bu duruma düşmemek için makalemizi dikkatli okuyun....

Ülkemizde bilhassa küçük ve orta ölçekli işletmelerde internet bilinci fazlaca cılız. Böyle olunca da firmalarımızın  dijitalle alakalı kandırılmaları, yanlış yönlendirilmeleri örnekleriyle sık sık karşılaşmaktayız.

Zaman vakit kendimi esnaf yerine koymaktayım. Anlamaya çalışıyorum. Esnafın birinci amacı satmak. İkinci amacı daha fazlaca satmak. Bu gaye için gereken adımlardan biride firmaların internette dijital kimlik oluşturmaları. Tabi kimlik oluşturmak yetmiyor bunun bilinmesi, insanların tıklaması gerekiyor. Bir firmanın internette bilinirliği ya örneksiz içerikle Google tarafınca organik arama sonuçlarında çıkacak, veya Google Adwords reklamları ile çıkacak. O yüzden temel gaye Google de çıkmak. Öyle ya da böyle. Bu yüzden tüm enerjimizi, bütçemizi bu yönde harcıyoruz. Firmaların bu durumunu bilen bazı açıkgözler bir ekip yanlış kavramlarla firmaları mağdur edebiliyor. Bu gün benimde başıma geldi. Olay şöyle ki oldu. Telefonum çaldı.

Ben: Peki bu reklam ne kadar süreliğine ve kaç liralık reklam veriyorsunuz Google’a

Müşteri Temsilcisi Bayan: 79 TL

Ben: Neyse ben düşünüp karar verirsem sizi ararım dedim ve telefonu kapattım.

Şimdi telefondaki bayanın dediklerini hatırlayalım.

Türkiye Firma Rehberi demekle algı yapıyor. Çünkü bu kavram bir çok kişi tarafından biliniyor. Ayrıca bu isimde ki web sitesi de uzun yıllar yayında. Yani uzun süre yayın yapan sitenin bilinirliği ile ikna etmek çok kolay. Ayrıca malum site ismi Haziran 2017 de alınmış. Dese ki biz şu tarihte açıldık. Otomatikten hayır cevabını alacak.

ürkiye’nin en büyük firma rehberiyiz. Aylık 5 milyon ziyaretçimiz var diyor. Bakıyorum sitelerine Türkiye de internette bilinirliği en fazla olan sektör Nakliyat. Sitelerinde nakliyat kategorilerinde toplam 100 firma var. Bu nasıl Türkiye’nin en büyüğü.

30 bin kişiye sms gönderiyoruz diyor. 30000 sms ortalama 750-850 TL arasında ücret tutuyor. Bizden istedikleri yıllık 79 TL. Üstelikte bir yılda kendi hediye ediyor. :)

Google Adwords reklamı veriyoruz diyor. Yok böyle bir şey. O kişinin dediği kendi sitelerine kayıt olmak. Eğer  kayıt bilgilerimiz Google tarafından indexlenirse doğal aramalarda çıkacak. Ama Google reklamı demekle ikna etmek daha kolay.

Bu firmanın söyledikleri bu. Başka siteler bedava olan Google Haritalar hizmetini 250-400 TL arasında değişen ücretlere yapıyorlar. Tabi telefonla ne kadar dikkatli davranıp kayıt yapıyorlarsa firmanın ya sokağı ya caddesi yanlış kayıt oluyor. Sonra ara ki düzelttiresin. Biz rehber.com.tr olarak Google Haritalar kaydını firmalarımız için ücretsiz yapıyoruz.

Yine başka bir firmanın dediği.

-Efendim aramalarda en üst sırada siz çıkacaksınız.

Aramadan kasıt ne onu demiyorlar tabi. Bilen kişiler soruyor ün üstte çıkma Google de mi olacak. Yok efendim bizim site aramasında. Zaten o isimde firma bir veya birkaç tanedir mecburen o çıkacak. Burada da algıyla oynama var. Bazıları dürüst olup site içi arama diyor, bazıları bile bile yalan ile Google aramalarında diyebiliyor.

Bütün bunlar gösteriyor ki firma sahiplerimiz bu konularda çok bilgi sahibi değil. Bu tarz mağduriyetlerin olmaması için firmalarımız,

  • Dikkatli olacaklar. Telefonda her söylenene inanmayacaklar
  • Mümkün mertebe yerelde bu hizmetleri veren ajansları tercih edecekler
  • Hizmet alacakları yeri iyi araştıracaklar. Vergi levhaları var mı, fatura kesebiliyorlar mı, kredi kartıyla ödeme var mı, 15 gün içerisinde koşulsuz geri iade var mı,
  • Sabit adresleri var mı. Sosyal medya kimlikleri var mı.
  • O sitenin adını Google Arama Motoruna yazıp onlarla ilgili olumsuz bir yorum, bir şikayet var mı?
  • Aranan numarayı Google de aratıp o numara ile yazılmış olumsuz bir şey var mı?

diye iyice araştıracak ona göre karar verecek.

İsterseniz Güvenilir ve Ücretsiz Olarak Kullanabileceğiniz Sistem Olan Firma Rehberi  ni Kullanabilirsiniz.

Tamamen Ücretsiz Olan Bu Sistem Sayesinde Her Hangi Bir Ücret Ödemeden Sitenizi / Firmanızı Tanıtabilir İsterseniz Ücretli Olarak (Fiyatları Gayet Makul) Satılan Paketleri Alıp Tanıtımınızı Yapabilirsiniz.

Ücretsiz Firma Rehberi