Daha Güvenli İnternet Günü 2022 - Source Software
×
Daha Güvenli İnternet Günü 2022

8 Şubat 2022 Salı günü, internet kullanıcıları, tarihi işaretlemek ve internet güvenliği en iyi uygulamalarını teşvik etmek için dünya çapında gerçekleşecek eylemlerle 19yıllık Güvenli İnternet Günü için bir araya gelecek . Gençler için teknolojinin güvenli ve sorumlu kullanımını savunmaya adanmış bu günde, çevrimiçi ortamda nasıl daha güvenli olunacağına dair bu kısa kılavuzu bir araya getirmeye karar verdik.

 

İnternet Kullanımı Rekor Seviyelere Ulaştı

Dünya yavaş yavaş yeni bir normale geri dönerken ve kısıtlamalar 2022'de sona ererken, çoğumuz ofise veya hibrit çalışmaya geri döndük.

2021'in başlarında, hepimiz uzaktan çalıştığımız için internet kullanımında etkileyici bir artış görüldü ve bu yıl hala yüksek olması şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, 2021'in sonu ve 2022'nin başı boyunca, çoğumuz hala işte bir bilgisayar kullanıyoruz ve nerede olursanız olun çevrimiçi çalışmanın riskleri hala var.

Kişisel yaşam ve iş interneti arasındaki sınır hala orada olduğu için, evde veya işyerinde çalışsanız da, çevrimiçi ortamda güvende kalma mesajını eve götürmek önemlidir..

 

Bilgi Paylaşımı

Suçlular, insanların bilgilerini elde etmek için kullandıkları yöntemlerle daha sofistike hale geldikçe, ne paylaştığımızı, nasıl paylaştığımızı ve bu bilgileri nasıl güvence altına aldığımızı gerçekten ölçeklendirmeye çalışmalıyız.

İnternet güvenliğinin en önemli yönlerinden biri, aşağıdakileri içeren kişisel bilgilerinizi korumaktır:

 • e-posta adresi
 • telefon numarası
 • Parola
 • adres vb.

Kişisel bilgilerinizi korumanın en iyi yöntemlerinden bazıları şunlardır:

 • Her hesap için farklı ve güçlü parolalar oluşturma
 • Kişisel bilgilerinizi sosyal medyada yayınlamamak
 • Şüpheli bağlantıları açma
 • Herhangi bir kişisel veri girmeden önce sitenin güvenli olduğundan emin olmak

Kişisel bilgilerinizi çevrimiçi paylaşmada aşırı gayretli olmamak, başka herhangi bir durumda bir yabancıya vermeyeceğiniz, güvende kalmanın en iyi yollarından biridir.

 

Konumunuzu Paylaşırken Dikkatli Olun

Kısıtlamalar kaldırıldığından beri dışarı çıkmayı ve daha fazlasını yapmayı başarıyorsanızhala bölgedeyken konumunuzu çevrimiçi olarak yayınlamamak en iyi uygulamadır. Bu, sosyal medya platformlarına yüklenen fotoğraflarda etkinleştirilen coğrafi etiketlemeyi , sosyal fitness platformlarına yüklenen koşu veya bisiklet rotalarını ve belirli konumlara "check-in" yapmayı içerebilir.

 

Kimlik Hırsızlığı

Bilgi, karaborsadaki en değerli emtia olarak hızla yükseliyor ve bu da hırsızlığı daha da yaygın hale getiriyor. Suçlular, kimlik bilgilerinizi ellerinden gelen her yolla kazanmaya çalışacaktır. Bu, kimlik avı e-postalarını, kimlik avı sesli aramalarını (vishing), sahte giriş sayfalarını veya sitelerini içerebilir ve hatta yerel yönetim temsilcisi olduğunu iddia eden biri için bir kayıt imzalamak kadar masum bir şey olabilir. Bu nedenle, bilgi paylaşım çevrenizi küçük ve samimi tutmak ve mümkün olan her hesapta çok faktörlü kimlik doğrulaması kullanmak çok önemlidir.

 

Güvenlik adımlarını rutininizin bir parçası haline getirin

Yaptığımız şeylerin çoğunun bir şekilde çevrimiçi olduğu modern dünyada, kendinizi güvende tutmak ve korumak çok önemli hale geldi. Giderek daha fazla insan, kişisel bilgilerini elde eden ve kimliklerini koruyan siber suçluların kurbanı oluyor. Bu nedenle, kendinizi korumak için doğru prosedürlere sahip olduğunuzdan emin olmak günlük rutininizin bir parçası olmalıdır.

 

Üç Altın Kural

Çevrimiçi ortamda güvende kalmanın üç altın kuralı şunlardır:

 • Paylaşmayın
 • Çok faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeEnable multi-factor authentication
 • Şifrenizi güçlendirin

Daha Güvenli İnternet Günü hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sohbete katılın ve sohbeti takip edin, ardından https://www.saferinternet.org.uk/ gidin veya #SaferInternetDay hashtag'leri kullanarak Twitter'da katılın ve #AnInternetWeTrust.

İnternet güvenliği konusunda hızlanmanıza yardımcı olacak, bir dizi sosyal medya rehberi ve gerçeği kurgudan ayırma konusunda tavsiyeler de dahil olmak üzere çok sayıda yararlı kaynak vardır.