Craft vs WordPress - Source Software
×
Craft vs WordPress

WordPress, 60 milyondan fazla web sitesi oluşturdu ve onu dünyanın en popüler İçerik Yönetim Sistemi (CMS) haline getirdi. CMS pazar payının yaklaşık üçte birine sahiptir, rakiplerinden önemli ölçüde daha fazladır. Bununla birlikte, bu mutlaka en iyisi olduğu anlamına gelmez, çünkü WordPress güvenlik ihlalleri, basit şablonlar ve verimsiz kod gibi sorunlarla iyi bilinir.

WordPress'in popülaritesi, başlangıçta web sitesinin her bir parçası için özelleştirilmiş profesyonel geliştiriciler tarafından tasarlanan web siteleri ile yalnızca önceden oluşturulmuş bir tema yüklemiş biri arasında ayrım yapmayı zorlaştırır. Bununla birlikte, daha iyi performansa sahip sağlam web siteleri kullanıcılar arasında daha iyi bir izlenim yarattığı için bu farklılıklar zamanla daha belirgin hale gelir.

Büyüyen bir web geliştiricileri topluluğu, Craft CMS için WordPress'i reddediyor, ancak endüstri standardından sapmak her zaman mantıklı değil. Bu kararı web sitelerine savunmak genellikle gereklidir. Müşteriler ve ekip üyeleri gibi paydaşlar. Ayrıca, Craft'ın WordPress üzerindeki faydaları genellikle son kullanıcılar için inceliklidir. Buna ek olarak, Craft topluluğu, Haziran 2020'de sadece beş gün içinde bir Craft CMS StackExchange sitesi için onay aldı ve geliştirici topluluğundaki mevcut etkisini gösterdi.

Bu kılavuz, daha fazla web sitesi oluşturucusunun yalnızca Craft'a güvenmesinin nedenlerinin çoğunu tartışır, ancak aynı zamanda WordPress ile kalmanın gerekçelerini de kapsar. Bu karşılaştırma noktaları aynı zamanda kuruluşlara yeni web siteleri oluşturmak için bir CMS seçmek için karar verme sürecinde yardımcı olur.

Craft CMS

Pixel & Tonic, özellikle yayıncıların geliştirmeye odaklanması için WordPress'e alternatif olarak Craft'ı geliştirdi. Şirket 2010 yılında kuruldu ve ertesi yıl Craft'ı geliştirmeye başladı. Pixel & Tonic, 2013 yılında Craft 1.0'ı piyasaya sürdü ve mevcut sürüm Nisan 2021'den itibaren Craft 3'tür. Craft, genellikle CMS çözümleri üzerinde daha fazla performansa ve daha iyi kontrole ihtiyaç duyan yayıncılara hitap eder. Ayrıca, isteyen web geliştiricileri ve danışmanları ve mevcut teklifleri için güçlü bir seçimdir.

Ancak, Craft bir web sitesi oluşturucu değildir, bu nedenle geliştiricilerin CSS, HTML ve JavaScript gibi araçları kullanmaları gerekir. Buna ek olarak, Craft'ın eklentiler veya temalar için resmi bir pazarı yoktur, ancak yakın gelecekte ortaya çıkması muhtemeldir. Öte yandan, Craft son derece kararlıdır ve geliştiricilerin karmaşık CMS ortamlarını uygulamalarına izin veren birçok özellik sunar. Craft'ın birbiriyle ilişkili, çok katmanlı içerik geliştirme yeteneği, web sitesinin boyutu arttıkça daha belirgin hale gelir.

Craft, PHP veya Yii gerektirmeyen güçlü bir çerçeve olan Yii 1.x platformunda PHP ile yazılmıştır. Bu sonuç, Python'da yazılmış Django destekli CMS araçlarının, bu araçlarla web siteleri geliştirmek için Django veya Python bilgisi gerektirmemesine benzer.

WordPress

WordPress, Genel Kamu Lisansı (GPL) sürüm 2 veya üstü altında yayınlanan açık kaynaklı bir CMS'dir, bu da aslında kullanımının ücretsiz olduğu anlamına gelir. PHP ile yazılmıştır ve uygulamaya bağlı olarak MySQL veya MariaDB veritabanı kullanır. İlk olarak 2003 yılında piyasaya sürüldü ve Nisan 2021 itibariyle mevcut kararlı sürüm 5.7.1 sürümüdür. WordPress'in en karakteristik özellikleri, WordPress'te Temalar adı verilen bir eklenti mimarisi ve şablon sistemini içerir. Başlangıçta yalnızca blogları yayınlamak için geliştirilmiştir, ancak şu anda aşağıdakiler gibi birçok içerik türünü desteklemektedir:

 • Forum
 • Öğrenme yönetim sistemleri (LMS)
 • Posta listeleri
 • Medya galerileri
 • Üyelik
 • Çevrimiçi

WordPress ayrıca yaygın ekran sistemleri (PDS) gibi diğer uygulamalar için de kullanılır. Ancak, kullanıcıların bir internet barındırma hizmetinin veya bir yazılım paketini çalıştıran bir bilgisayarın parçası olarak gerçekleştirebilecekleri bir web sunucusuna yüklenmesi gerekir. WordPress.com, WordPress'i barındırmak için özel olarak tasarlanmıştır, ancak diğer barındırma hizmetleri de bunu yapabilir. Yazılım paketini WordPress.org çalıştırmak, bir kullanıcının bilgisayarının genellikle tek kullanıcılı test ve öğrenme amacıyla kendi başına bir ağ ana bilgisayarı olarak hizmet etmesini sağlar.

Pazar PayıCraft CMS

Bu grafik, 18 Ekim 2020'de başlayan altı aylık dönemde Craft CMS çalıştıran tespit edilen web sitelerinin geçmişini göstermektedir. Craft'ın genel pazar payı bu dönemde yüzde 0,137'den yüzde 0,140'a yükselerek yüzde 2,19 arttı. Bununla birlikte, en popüler sitelerin pazar payı yüzde 1,1'den yüzde 0,8'e düştü. Craft'ın diğer popülerlik kategorilerindeki pazar payı, bu raporlama döneminde nispeten sabit kaldı.

grid-craft-market-share-history1660465551.jpg

Şekil 1: Zanaat Pazar Payı Geçmişi

Craft web siteleri, 13 üst düzey etki alanındaki web sitelerinin en az yüzde birini aşağıdaki gibi oluşturdu:

Top Level Domains

Percent

Commercial (.com)

39.06%

Australia (.au)

10.32%

United Kingdom (.uk)

7.777%

Organization (.org)

6.482%

Netherlands (.nl)

4.773%

Germany (.de)

4.755%

Norway (.no)

3.753%

Belgium (.be)

3.418%

New Zealand (.nz)

3.256%

Switzerland (.ch)

3.004%

Austria (.at)

1.595%

Canada (.ca)

1.517%

Network (.net)

1.229%

Aşağıdaki pasta grafik bu dağılımı grafiksel olarak göstermektedir:

grid-craft-cms-markert-share1660465631.jpg

Şekil 2: CMS Pazar Payını Üst Düzey Etki Alanına Göre Oluşturun

Yukarıdaki rakam, Craft'ın açık ara en büyük pazar payının .com alanında olduğunu gösteriyor. Çeşitli ülkelerin hükümetleri, Craft'ın kalan pazar payının çoğunu oluşturuyor.

WordPress

Bu grafik, 18 Ekim 2020'de başlayan altı aylık dönemde WordPress çalıştıran tespit edilen web sitelerinin geçmişini göstermektedir. WordPress'in genel pazar payı bu dönemde yüzde 7,53'lük bir artışla yüzde 29,74'ten yüzde 31,98'e yükseldi. WordPress'in raporlama döneminde pazar payındaki en büyük kazanımları, en az popüler web sitelerindeydi ve diğer popülerlik kategorilerindeki pazar payları nispeten sabit kaldı.

grid-wordpress-market-share-history1660465675.jpg

Fig.3: WordPress Pazar Payı Geçmişi

WordPress web siteleri, 18 üst düzey etki alanındaki web sitelerinin en az yüzde birini aşağıdaki gibi oluşturuyordu:

Top Level DomainsPercentCommercial (.com)40.96%Australia (.au)9.515%Organization (.org)4.766%Germany (.de)3.981%United Kingdom (.uk)2.887%Netherlands (.nl)2.416%Network (.net)2.245%Chile (.cl)2.174%Italy (.it)2.024%Austria (.at)2.002%France (.fr)1.665%New Zealand (.nz)1.438%Russia (.ru)1.381%Poland (.pl)1.242%Brazil (.br)1.233%Spain (.es)1.108%Canada (.ca)1.014%Romania (.ro)1.004%

Güvenlik

WordPress'in güvenlik ihlallerine duyarlılığı en büyük dezavantajlarından biridir. Bu CMS genellikle siber saldırıların hedefidir çünkü en popüler CMS'dir. WordPress'e saldırmaya odaklanacak tek bir alışveriş merkezi ile mümkün olduğunca çok sayıda web sitesine virüs bulaştırmak isteyen kötü niyetli bir aktör. Ayrıca, WordPress yöneticileri genellikle eski yazılım ve eklentileri çalıştırarak sitelerini kötü tutar ve saldırganların erişim kazanmasını kolaylaştırır.

WordPress, 2016 yılında meydana gelen Panama Belgeleri İhlali gibi birçok yüksek profilli saldırıya maruz kalmıştır. Bu olay, saldırganların Panama merkezli bir hukuk firması olan Mossack Fonseca'dan toplam 2,6 terabayt büyüklüğünde 11,5 milyon dosya elde etmesiyle manşetlere çıktı. Bu şirket, o zamanlar Amerika Birleşik Devletleri dışındaki dünyanın dördüncü en büyük hukuk formuydu ve müşterileri, ortakları ve aileleri ile birlikte dünyanın en güçlü politikacılarından 143'ünü içeriyordu. Bu müşterilerden on ikisi ulusal liderlerdi, bu yüzden muhtemelen firma hedef alındı.

Mossack Fonseca'nın web sitesi WordPress'i kullandı ve o zamandan beri Slider Revolution olarak yeniden adlandırılan Revolution Slider'ın eski bir sürümünü çalıştırdı. Bu araç, WordPress'in 2.3 milyondan fazla kullanıcısı olan en popüler kaydırıcı program eklentisiydi. Panama Belgeleri İhlali'nden sorumlu aynı kötü amaçlı yazılım parçası, bu diğer web sitelerinden herhangi biri için kullanılmış olabilir.

WordPress'in zayıf güvenliğinin bu örneği aşırı bir durumdur, ancak tek değil. Eylül 2018'de başlatılan büyük ölçekli bir saldırı, bilgisayar korsanları eski eklentiler aracılığıyla tekrar erişim sağladığında binlerce WordPress web sitesini tehlikeye attı. O yılın Kasım ayında, başka bir saldırı, GDPR'nin en popüler eklentilerinden biri olan WordPress (WP) Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) Uyumluluğu'ndaki bir güvenlik açığından yararlandı. Bu ihlal, bilgisayar korsanlarına bu eklentiyi kullanan web siteleri üzerinde neredeyse tam kontrol sağladı. WP MultiLingual (WPML) eklentisi, Ocak 2019'da, kullanıcı iletişim bilgilerini alan ve web sitesini tahrif eden eski bir çalışan tarafından yürütülen başka bir saldırının hedefiydi.

Güncelleme eklentilerini kullanılabilir olur olmaz yüklemek, WordPress'teki güvenlik ihlali riskini kesinlikle azaltabilir. Bununla birlikte, daha büyük temel sorun, bu güncellemelerin genellikle belirli güvenlik açıklarını yamalamak için sadece yara bandı olmasıdır. Craft, saldırıların başarılı olma olasılığını çok daha düşük hale getiren güvenliğe proaktif bir yaklaşım benimser. Örneğin, Craft'taki geliştirme ekibi rutin olarak kodunu inceler ve üçüncü taraflardan otomatik test yazılımı ile güvenlik açıklarını kontrol eder.

WordPress, bazıları son derece ciddi olan 1.500'den fazla istismar yaşadı. Buna karşılık, Craft, 2012 yılında piyasaya sürüldüğünden beri sadece sekiz küçük güvenlik sorunu yaşadı. Bu iki CMS çözümü arasındaki güvenlik farkı, hassas müşteri bilgileriyle düzenli olarak ilgilenen endüstriler için özellikle önemlidir.

Bu boşluk, WordPress'in rakiplerinden daha hızlı bir oranda eklenti eklemesiyle onu genişletmeye devam edecektir. Herhangi bir web sitesi bir ihlal yaşayabilir, bu nedenle bu olasılığa hazırlıklı olmak önemlidir. Bu nedenle Craft geliştirme ekibi, bir web sitesini başka bir sunucuya hızlı bir şekilde yedekleme ve bu yedeklemeyi birkaç dakika içinde dağıtma yeteneğini de dahil etti. Craft'ın devam eden güncellemeler sistemi, şu anda mevcut olan en güvenli CMS çözümlerinden biri olmasının bir başka nedenidir.

SEO

CMS, bir web sayfasının arama sıralamasını doğrudan etkilemez. Bir dizi başka faktör, içeriğin kendisi ve yükleme süresi de dahil olmak üzere bir sayfanın Google konumunu belirler. Bununla birlikte, doğru CMS, bir eklentinin tipik olarak gerçekleştirdiği bu faktörleri yönetmeyi kolaylaştırabilir.

Yoast, yıllardır WordPress için en iyi SEO eklentilerinden biri olmuştur. Site haritalarının ve standart URL'lerin oluşturulmasının yanı sıra blog içeriğindeki anahtar kelime boşluklarının oluşturulması da dahil olmak üzere her sayfanın teknik ve SEO gereksinimlerini karşılar. Web geliştiricileri, sayfanın görünümünü özelleştirmek için .htaccess dosyalarını ve robotları.txt düzenlemek için Yoast'ı da kullanabilir. Bu güçlü yetenekler, Yoast'a WordPress geliştiricileri arasında güçlü bir ün kazandırdı.

WordPress kullanan geliştiriciler genellikle WordPress'in başka bir CMS ile değiştirilmesini düşünürken sağladığı SEO desteğini kaybetme ihtimalinden endişe duyuyorlar. Bununla birlikte, Craft'ın birçok yönden Yoast'tan üstün olan SEOMatic adlı bir eklentisi var. SEOMatic, bir web sitesindeki her sayfa için meta verileri yüklenir yüklenmez otomatik olarak oluşturan anahtar teslimi bir SEO sistemidir. Bu eylem, ek şablon kodu yazmaya gerek kalmadan genel URL'ye sahip herhangi bir sayfa için site haritaları oluşturur.

SEOMatic'in ek özellikleri şunları içerir:

 • Facebook OpenGraph etiketleri
 • HTML meta etiketleri
 • İnsanlar.txt akreditasyon
 • JSON-LD mikro verileri
 • Robotlar.txt direktifler
 • Twitter Kartları etiketleri

Aynı zamanda SEO uzmanı olan web sitesi tasarımcıları genellikle her sayfanın meta verileri üzerinde doğrudan kontrol sahibi olmak ister. SEOMatic bu gereksinimi sağlar, ancak gerçek gücü, tasarımcının tekerlekli evinde olmasa bile SEO ile ilgili endişelerin ortadan kaldırılmasıdır. SEOmatic, blog gönderilerinin eklenmesi ve ekip üyelerinin kaldırılması da dahil olmak üzere bu tür web sitesi yönetimi görevlerini otomatik ve şeffaf bir şekilde ele alır. Craft'ın SEO hizmetleri açısından bir diğer avantajı, SEO uygulamaları konusunda dünyanın önde gelen otoritelerinden biri olan Moz'dur. Bu kuruluş WordPress ve Yoast yerine Craft ve SEOMatic kullanıyor.

Esneklik

Esneklik, WordPress'i sıfırdan bir CMS olarak tasarlanan Craft ile değiştirmenin en yaygın nedenlerinden biridir. Buna karşılık, WordPress başlangıçta sadece bir blog platformuydu ve o zamandan beri bu orijinal amacın ötesine geçmedi. WordPress kullanan kuruluşlar, rakipleriyle aynı temel şablonlara sahip olacaktır. Bu nedenle, web sitesi geliştiricilerinin bir WordPress web sitesinin tamamen orijinal görünmesini sağlamak için çok fazla ince ayar yapmaları gerekir.

Craft, bir web sitesinin içereceği içerik hakkında varsayımlarda bulunmayarak her açıdan özelleştirilebilir kalır. Örneğin, geliştiricilerin her öğe için özel alanlar oluşturmasına olanak tanır. Craft ayrıca Tekliler, Kanallar ve Yapılar dahil olmak üzere üç bölüm türü sağlayarak bölümlerin oluşturulmasını esnek tutar. Geliştirici, bölüm türünü o bölümün gerçekleştireceği işleve göre seçer.

Tekliler bölüm türü, başka hiçbir yerde kullanılmayan içeriğe sahip ve ana sayfa gibi benzersiz bir yapıya sahip sayfalar içindir. Kanal bölüm türü, birlikte gruplandırılması ve birden çok sayfada yeniden kullanılması gereken yapılandırılmış içeriğe sahip sayfalar içindir. Blog gönderileri ve haber sayfaları genellikle Kanal bölüm türünü kullanır. Yapılar bölüm türü, ekip üyelerinin biyografileri, ürünler ve tarifler dahil olmak üzere belirli bir sıraya sahip içerik içindir.

Geliştiriciler, içeriğinden bağımsız olarak sayfaya esnek bir veri yapısı sağlayarak her bölümde giriş türleri oluşturabilir. Örneğin, bir blogda videolar tarafından desteklenen makaleler yayınlamak istediğinizi varsayalım. Her içerik türü için ayrı giriş türleri oluşturabilir ve Craft'ta diğer CMS çözümlerinden daha fazla yaratıcı esneklik sağlayabilirsiniz. Esnek veri yapıları, Craft web sitelerinin kolayca kayıt eklemesine ve bir sayfa binlerce kayıt içerse bile kusursuz bir şekilde performans göstermesine olanak tanır.

Hız

WordPress sitelerine gelen ziyaretçiler, kontrol edilmezse işletmeler üzerinde oldukça olumsuz bir etkiye sahip olabilecek son derece yavaş yükleme sürelerini iyi bilirler. Araştırmalar, mobil kullanıcıların, yüklenmeleri üç saniyeden fazla sürerse sayfaların yüzde 53'ünü terk ettiğini gösteriyor. Ayrıca, bir sayfanın dönüşüm oranı, yüklenmesi için gereken her ek saniye için yüzde 12 oranında düşer. Ayrıca, hemen çıkma oranı her iki ek saniyede bir yüzde 50 oranında düşer. Buna karşılık, bir WordPress sitesi için ortalama yükleme süresi yaklaşık 19 saniyedir.

Bu bulgular, web kullanıcılarının çoğunluğunun mobil cihazlarda olduğu göz önüne alındığında özellikle önemlidir. Ancak, düzgün bir şekilde inşa edildiklerini varsayarsak, bu Craft sitelerinde bir sorun değildir. Bu siteler WordPress'ten çok daha hızlı yüklenir, genellikle masaüstü bilgisayarlar için Google PageSpeed'de ve mobil cihazlar için 90'ların ortalarında 100 depolar. Yükleme süresi, müşterilerin bir siteye geri dönüp dönmeyeceğini belirleyen kullanıcı deneyimi üzerindeki doğrudan etkisi nedeniyle ticari web siteleri için kritik bir tasarım hususudur. Daha kısa yükleme süreleri, arama motoru sıralamalarını da iyileştirir, çünkü Google'ın algoritması hem sayfa hem de site hızını dikkate alır.

Bekleme süresi, web siteleri için hız ile ilgili bir diğer önemli faktördür. Bu metrik, bir kullanıcının bir arama motoru sonuç sayfasındaki (SERP) bir bağlantıyı tıkladıktan sonra bir sayfayı görüntülemek için harcadığı süredir. Bir ziyaretçi yüklenmeden önce bir sayfadan uzaklaştığında bekleme süresi azalır; bu, bir web sitesi gereksiz eklentilerle ve birçok WordPress sitesi gibi kötü yazılmış kodlarla yüklendiğinde daha sık görülür.

Craft'ın esnek tasarımı, geliştiricilerin yalnızca belirli bir sayfa için gerekli işlevleri yerine getiren eklentileri kullanmalarına da olanak tanır. Buna karşılık, WordPress siteleri, o sitedeki bir sayfaya fayda sağlayabilecek her eklentiyi kullanmalıdır. Bu örnekte, bir geliştiricinin Craft'ı bir sitenin tüm görüntü varlıklarını depolayan AWS S3 klasör bulut depolama alanıyla eşleştirdiğini varsayalım.

Site daha sonra bu görüntüleri bir içerik dağıtım ağı (CDN) olan Imgix ile sunabilir. Imgix, görüntüleri sayfada görüntülemeden önce otomatik olarak kırpıp boyutlandırarak optimize eder. Bu mekanizma, Craft web sitelerinin, sayfaları çok sayıda resim içerdiğinde bile son derece hızlı bir şekilde yüklenmesine olanak tanır ve bir site ziyaretçisinin sadık bir müşteri olma olasılığını artırır.

Fiyat

Maliyet, WordPress geliştiricilerinin Craft'a geçmeyi düşünürken ortaya koyduğu en yaygın itirazlardan biridir. WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, Craft ise ticari bir yazılımdır. Sonuç olarak, WordPress'in kullanımı ücretsizdir ve büyük bir tema kütüphanesi içerir, ancak kütüphaneleri üçüncü taraflardan 55 ila 60 $ 'lık tipik bir maliyetle de satın alabilirsiniz. Buna karşılık, Craft bir kerelik 299 $ 'lık bir lisans ücreti gerektirir.

Bununla birlikte, WordPress web siteleri hemen hemen aynı görünme ve çalışma eğilimindedir, bu da bir işletmeyi WordPress ile bir sonraki seviyeye taşımayı zorlaştırır. WordPress'in temalarındaki sınırlı varyasyon, büyük ölçüde açık kaynaklı doğasından kaynaklanmaktadır, çünkü geliştiriciler gerçekten benzersiz temalar oluşturmak için daha az teşvike sahiptir. Bir CMS için ödeme yapmanın temel avantajlarından biri, önceden hazırlanmış şablonlarda bulunmayan esneklik türünü elde etmektir.

Web sitesi geliştirme, kullandığı CMS'den bağımsız olarak bir kuruluş için önemli bir maliyettir. Çoğu işletmenin zaten personelde uzman bir web geliştiricisi yoktur, bu nedenle bu projeyi tamamlamak için genellikle bir dış ajans kiralamaları gerekir. Profesyonel web sitesi geliştirme genellikle en az birkaç bin dolara mal olur.

Craft için 299 $ 'lık ön maliyet, WordPress için 0 $' lık maliyetten kesinlikle büyük bir artış gibi görünebilir. Bununla birlikte, bu fark, bir web sitesini kurmanın ve çalıştırmanın toplam maliyetinin küçük bir kısmıdır. Craft'ın fiyat etiketi sizin için gerçekten belirleyici bir faktörse, ticari bir CMS sizin için değildir. Öte yandan, öncelikle kullanımı kolay ve çok hızlı çalışan özelleştirilmiş bir web sitesi oluşturmakla ilgileniyorsanız, Craft vazgeçilmezdir.

Temalar

WordPress'in hemen hemen her işletme tarafından kullanılabilmesinin ana nedeni, uygulamak için fazla kodlama gerektirmemesidir. Profesyonel geliştiricileri işe almak kesinlikle gerekli değildir, çünkü WordPress şablonlu temalar kullanır. Mümkün olan en basit uygulamada, WordPress'te işlevsel bir web sitesi oluşturmak, yalnızca kullanıcının mevcut listeden bir tema seçmesini ve Yükle düğmesini tıklamasını gerektirir. Bu işlem hızlı, kolay ve ucuzdur.

Bu kadar basit bir kurulumla yakalanan şey, hazırlanan temaların yeni bir işletmenin web sayfaları için ihtiyaç duyabileceği tüm özelliklere sahip olması gerektiğidir. Sonuç olarak, WordPress sayfaları, performans alanını düşüren çok sayıda gereksiz kod içerir. Memnun etmeleri gereken çok sayıda kullanıcı nedeniyle temaların kalitesinde önemli farklılıklar vardır. Bununla birlikte, bazılarındaki kod oldukça zayıftır ve birçok kullanıcı için tatmin edici olmayan bir deneyime neden olur.

WordPress'i kullanmanın tam maliyeti, bir işletmenin temel uygulamasını değiştirmesi gerektiğinde ortaya çıkar. Bir WordPress sitesini özelleştirmek oldukça zaman alıcıdır, çünkü geliştirici önce bu uygulama için gereksiz olan tüm özellikleri ve eklentileri kaldırmalıdır. Bir sonraki adım, bu değişikliklere uyum sağlamak için mevcut HTML kodunu değiştirmektir. Tüm bu görevler, temanın bir sonraki güncellemesinde kırılma olasılığını artırır.

Buna karşılık, Craft'ın kendi kodu yoktur çünkü temaları veya önceden hazırlanmış şablonları yoktur. Geliştirici her şeyi sıfırdan manuel olarak tasarlamalı ve kodlamalıdır, bu nedenle değiştirilecek önceden var olan bir kod yoktur. Sonuç olarak, herkes kendilerini WordPress geliştiricisi olarak adlandırabilir, ancak Craft geliştiricileri yaptıkları işte uzman olmalıdır.

Kullanım Kolaylığı

Kullanıcılar, CMS'si teknik olarak ne kadar sağlam olursa olsun, bir web sitesinde gezinebilmelidir. Craft, temiz, basit arayüzünden anlaşılan yerleşik kullanım kolaylığına sahiptir. Kontrol paneli, yalnızca kullanıcıların söz konusu web sitesi için ihtiyaç duydukları araçları görüntülerken, WordPress kullanıcıları dağınık kenar çubuklarını görmeye alışkındır. Craft'ın sadeliği, kullanıcıların web sitesi yayınlandıktan sonra yeni personel üyeleri veya blog gönderileri gibi içerikleri kolayca eklemelerini sağlar. Ayrıca, yanlış düğmeye tıklayarak kaybolma veya siteyi kırma konusunda endişelenmelerine gerek yoktur.

Canlı Önizleme işlevi, Craft'ın kullanım kolaylığına katkıda bulunan başka bir özelliğidir. Bu özellik, kullanıcıların içerik düzenleyicisini ve içeriklerinin önizlemesini tek bir düğmeye tıklayarak görmelerini sağlar. Canlı Önizleme ayrıca, WordPress'te içeriği önizlemeye çalışan herkes için tanıdık bir deneyim olan birden fazla açık sekmeye sahip bir tarayıcı kullanma ihtiyacını da önler. Bu işlem, içeriğin tekrar tekrar değiştirilmesini ve önizlemesini, her seferinde yeni bir sekme oluşturulmasını içerir. Sonunda, hangi sekmelerin revizyon ve hangisinin orijinal olduğunu belirlemek zorlaşır.

Topluluk

WordPress, şu anda web'in yaklaşık yüzde 30'una güç verdiği için daha büyük bir topluluğa sahip, ancak Craft hızlı bir şekilde yetişiyor. Dünyanın en popüler web sitelerinden bazıları artık aşağıdakiler de dahil olmak üzere Craft tarafından desteklenmektedir:

 • Adobe
 • Apple
 • Associated Press
 • Barefoot Contessa
 • Duck Brand Tape
 • Microsoft
 • Netflix
 • PBS
 • Salesforce

Craft'ın kullanıcı popülaritesi ve güvenindeki hızlı büyümesine, kalitede eşit bir iyileşme eşlik ediyor. Kullanıcı topluluğundaki artış, Craft'ın geliştirme ekibine, ürünlerini daha iyi hale getirecek gerekli değişiklikleri belirlemek için daha fazla veri sağlar. Ayrıca, web geliştiricilerinin sitelerini oluştururken desteğe ihtiyaç duyduklarında daha kolay yardım almalarını sağlar. Craft'ın müşteri destek ekibi StackExchange ve Twitter gibi platformlarda aktiftir, böylece sorulara hızlı bir şekilde yanıt verebilirler. Müşteri desteğinin kolay kullanılabilirliği, teknik sorunlar nedeniyle bir sitenin başlatılmasında gecikme riskini en aza indirir.

WordPress'in iyi gelişmiş bir kullanıcı topluluğu var, ancak açık kaynaklı doğası resmi müşteri desteğine sahip olmadığı anlamına geliyor. Sonuç olarak, geliştiriciler bir forumdan birinin soruları cevaplamasını beklemek zorundadır, bu da genellikle kendi cevaplarını bulmalarını gerektirir. Bu süreç, geliştiricinin zamanının daha fazlasını aldığından geliştirme maliyetlerini de artırabilir.

Eklentiler

WordPress, Craft'tan çok daha geniş bir eklenti yelpazesine sahiptir, bu da genellikle Craft'a geçmeyi düşünen WordPress geliştiricileri için bir endişe kaynağıdır. WordPress'in Haziran 2019 itibariyle yaklaşık 55.000 eklentisi vardı, Craft'ın ise o yılın başlarında sadece 500'ü vardı.

Çok sayıda WordPress eklentisi, eklentilerin WordPress sitelerinde bu kadar çok güvenlik ihlalinden sorumlu olmasının nedenlerinden biridir. Bu kadar çok eklentinin neden olduğu bir başka sorun da WordPress siteleri için yükleme sürelerini arttırmasıdır. Craft, geliştiricilerin bir eklenti kullanmak yerine çoğu görevi yerel olarak gerçekleştirmelerini sağlar. Bu tasarım, Craft sitelerine işlevlerini sınırlamadan daha fazla güvenlik sağlar. Ayrıca, sitelerin daha yüksek arama motoru sıralamaları elde etmesine yardımcı olabilir, çünkü az sayıda eklenti Craft sitelerinin daha hızlı yüklenmesine izin verir.

Öğrenme Eğrisi

Craft ile web siteleri oluşturmak isteyen geliştiriciler, WordPress kullanmaktan çok daha büyük bir öğrenme eğrisi bekleyebilirler. Craft, geliştiricilerin derin teknik uzmanlığa sahip olmasını gerektirir ve bu da onu halk tarafından daha az erişilebilir hale getirir. Sonuç olarak, Craft'ın WordPress'ten daha az geliştiricisi var, bu yüzden birini bulmak daha fazla çalışma gerektiriyor.

Özet

Craft'ı benimseyen web geliştiricileri genellikle WordPress'te kapsamlı bir deneyime sahiptir. Güvenlik, WordPress'in kötü şöhretli zayıf güvenliği nedeniyle bu geçişi yapmalarının en önemli nedenlerinden biridir ve bu da hassas müşteri bilgilerinin büyük ölçüde tehlikeye atılmasına neden olmuştur. SEO değeri, tasarım esnekliği ve yükleme süreleri de web geliştiricilerinin WordPress'ten Craft'a geçmeyi düşünmeleri için güçlü nedenlerdir. WordPress'i kullanmaya devam etmek için en büyük teşvikler arasında maliyet, kurulum kolaylığı ve daha geniş eklenti seçenekleri bulunur. Pazar payı, çok hızlı bir şekilde değişebilen bu kararda dikkate alınması gereken bir başka faktördür.