Bir Marka Stratejisi Nasıl Geliştirilir - Source Software
bekleyin
×
Bir Marka Stratejisi Nasıl Geliştirilir

Ekibimiz web siteleri hazırlar. Ancak bir müşteri için bir web sitesi oluşturmadan önce, markanızı bilmemiz gerekir. Yeni işe alınanlara, iç ekiplere ve dış ajanslara işinizde hızlanmaya yardımcı olmanın en kolay yolu, net bir marka stratejisi geliştirmektir.

Biliyoruz – herkesin ihtiyacınız olduğunu söylediği çok fazla strateji var. Pazara açılma stratejileri, iş büyüme stratejileri, farklılaşma, satın alma ve elde tutma stratejileri... ve bu, dijital pazarlama stratejilerinin şemsiyesinden bahsetmiyorum bile.

Ancak marka stratejiniz aslında az önce bahsettiğim tüm bunların ve daha fazlasının arkasında var olmalıdır. Şirketinizdeki her roldeki herkesi bilinen bir dizi ilke ve hedef etrafında birleştirir. Artı:

 • Marka stratejisi web sitesi trafiğini etkiler
 • Web sitenizin dönüşüm oranını etkiler
 • Güvenilirliğinizi ve itibarınızı etkiler
 • Marka kimliği sadakati ve elde tutmayı etkiler

Bu makaleyi okuduktan sonra, dijital tasarımınızı ve kopyanızı işleyen herkes için net marka kimliği yönergeleri de dahil olmak üzere işletmeniz için bir marka stratejisi geliştirebileceksiniz.

Marka stratejisi nedir?

Bir marka stratejisi, bir işletme olarak kim olduğunuzu, neden var olduğunuzu, nasıl algılanmak istediğinizi ve içeriğinizin marka bilinirliğini nasıl artıracağını açıklar.

"Bunu birkaç cümleyle yazabilirim, neden bütün bir stratejiye ihtiyacım var?" diye düşünüyor olabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için, bu bilgi nadiren bir kişiden gelir. Şirket ne kadar büyük olursa, markanızın bu ve diğer yönlerinde o kadar çok paydaş söz sahibi olacaktır.

Ayrıca müşteri tarafı da var - kitle araştırması, yaptığınız marka seçimlerini bilgilendirmelidir. İşinizi yalnızca kendi ilgi alanlarınıza ve fikirlerinize dayanarak pazarlamaya çalışıyorsanız, elinizde daha büyük bir sorun var!

İyi bir marka stratejisi, birkaç saatlik markalaşma çalışmasından çıkar ve şirketinizin amacı, farklılaştırıcısı ve müşteri ihtiyaçları ve beklentileri hakkında net ifadeler sunar.

Marka Stratejisi ve Marka Kimliği Yönergeleri

'Marka stratejisi' ve 'marka kimliği' terimlerinin birbirinin yerine kullanıldığını bile duymuş olabilirsiniz. Ama tamamen farklılar ve ikisine de ihtiyacınız var.

Marka stratejisi, kim olduğunuzu ve hedeflerinizi tanımlar. Marka kimliği yönergeleri (veya stil kılavuzları veya marka taktik kitapları – birçok adı vardır!), bu hedeflere ulaşmak için atacağınız adımlardır. Bunlar marka stratejinizin bir parçasıdır ve markanızı tasarım ve kopyalamaya nasıl uygulayacağınızı açıklar.

Bunun ötesinde, marka kimliğiniz, pazarlama çabalarınızda her bir yaratıcı kararı yönlendirmesi gereken temeldir. Stratejik marka ifadelerinizden her şeyi, işletmenizin ürettiği her müşteriye veya halka açık içerik için kısa ve öz yaratıcı yönergelere dönüştürür.

Her pazarlama sorusunun cevabı marka kimliği yönergelerinizde bulunabilir:

 • Web tasarımınızda hangi renklerin kullanılması gerekiyor?
 • Ne tür içerikler yayınlamalısınız?
 • Web sitenizin CTA düğmeleri için hangi kopya en iyisidir?
 • E-posta konu satırlarınızda emoji kullanmalı mısınız?
 • Hangi sosyal medya platformlarını kullanmalısınız?
 • Ücretli arama ağı reklamlarını nasıl hedeflemelisiniz?

Marka kimliği kılavuzlarını geliştirmek için her ölçekten markayla çalıştığım için şanslıydım ve her kuruluşun bir tane olmasının ve bunu kullanmasının ne kadar önemli olduğunu yeterince vurgulayamıyorum.

Bir marka stratejisi neleri içermelidir?

Endişelenmeyin, herkesin inlemesine ve gözlerini yuvarlamasına neden olan ağır bir tome üretmeniz gerektiğini söylemiyorum. Bir marka stratejisi, aşağıdakileri açıkça belirten birkaç basit, net sayfa olmalıdır:

 • Amacınız
 • Değerleriniz
 • Konumlandırma ifadeniz
 • Kişiliğiniz
 • Hedef kitleniz
 • Marka kimliği yönergeleriniz

Marka stratejinizi nasıl oluşturabilirsiniz?

Etkili bir marka stratejisi oluşturmak ve marka kimliği yönergeleri oluşturmak için şu üç adımı izleyin:

 1. Araştırma ve Keşif: Süreci, marka alıştırmaları, röportajlar ve kitle araştırmalarını içerebilecek ciddi marka keşif ödevleriyle başlatın
 2. Strateji Oturumu: Markanızı anlamak, önemli soruları yanıtlamak ve belgelemek için bir toplantı veya birden fazla toplantı düzenleyin
 3. Kreatif Yönergeleri: İşletmenizin tasarım ve kopyalama yoluyla nasıl sunulacağına ilişkin marka kimliği yönergeleri oluşturun

Dalışa hazır mısınız?

1. Araştırma ve Keşif Süreci

Marka stratejinizi belirlemeden önce, yapmanız gereken bazı önemli bilgiler var. Ajansımızın 'araştırma ve keşif aşaması' dediği şey budur.

Her kuruluşun marka araştırması ve keşif faaliyetleri yapmak için kendi yolu olacaktır. Sizinkini yürütme şekliniz tamamen işletmenizin büyüklüğüne, kilit paydaşların konumuna ve kullanılabilirliğine ve elbette zamana ve kaynaklara bağlı olabilir.

Bazı bilgiler zaten mevcut olsa bile, her beş yılda bir süreçten geçmek iyidir. Yeni bilgiler keşfedebilir veya ekibinizin ve işletmenizin bugün nerede olduğunu artık temsil etmeyen eski fikirleri ve belgeleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Şirket hakkındaki görüşlerini paylaşarak, başkalarının bakış açılarını dinleyerek ve her şeyi kilit noktalara daraltmak için birlikte çalışarak herkesi aynı sayfada toplamak da son derece yararlıdır.

İşte kendi araştırma ve keşif aşamanız için önerdiğimiz adımlar.

Markalaşma Ödevi

Bir marka stratejisi oturumuyla kanatlandıramazsınız. İşletmenizin markalaşmadan etkilenen tüm kritik yönlerini hatırlıyor musunuz? Bu yüzden seanstan önce birkaç saat ev ödevi yapmanızı öneririz.

Marka Anketi

Önceden bir taslak göndererek herkesin büyük marka stratejisi toplantınıza hazırlanmasına yardımcı olun. Bu şekilde, hiç kimse hazırlıksız yakalanmaz ve girdileri istendiğinde bir boşluk çizer.

Eklemek isteyebileceğiniz sorular:

  • Markanızın amacı nedir? Neden varsınız?
  • Kısa ve uzun vadeli iş hedefleriniz nelerdir?
  • En büyük rakipleriniz kimler?
  • Sizi onlardan daha iyi veya farklı kılan nedir?
  • İdeal bir durumda, 3-5 yıl içinde iş nerede olacak?
  • Şirketinizin kişiliği nedir?
  • Web siteniz ve diğer dijital varlıklarınız işletmeyi ve hedeflerini nasıl destekliyor?
  • İzleyicileriniz kimler – nereliler, onları size getiren hangi problemleri var ve sizden neye ihtiyaçları var?
  • İşletmenizin nasıl algılanmasını istiyorsunuz?

Markalaşma Egzersizleri

Şirketinizin kişiliğini anlamak, yaratıcı keşif gerektirir ve bu sizin uzmanlık alanınız değilse sorun değil. Bu aslında eğlenceli olabilir!

Strateji oturumunda yapılacak bir veya daha fazla marka bilinci oluşturma alıştırması seçin:

Röportaj

Şirketinizin büyümesi için önemli olan herhangi biri strateji oturumunu yapamıyorsa, önceden onlarla bir telefon veya görüntülü sohbet etmek için elinizden gelenin en iyisini yapın ve listenizdeki tüm sorular hakkındaki görüşlerini toplayın. Ayrıca onlara amaçlanan markalaşma alıştırmalarını gönderebilir ve girdilerini isteyebilirsiniz.

Not alın ve toplantınız sırasında uygun zamanlarda görüşlerini paylaşın.

İzleyici Araştırması

Büyük işletmeler genellikle baş döndürücü miktarda müşteri verisine erişebilir. Ancak pahalı satış ve pazarlama araçları olmadan kitle araştırması yapabilirsiniz.

  • Google Analytics verilerinizi değerlendirme
  • Google Search Console raporlarını inceleme
  • Nasıl sıralandığınızı ve ne tür aramalar yaptığınızı görmek için SEO araçlarını kullanın ve rakip sitelerde aynı kontrolleri yapın
  • Ekibinizde satış, BT veya müşteri desteği yapan herkesten en sık sorulan sorularla ilgili içgörüleri paylaşmalarını isteyin
  • Sosyal medyada, web sitesi formları aracılığıyla ve incelemelerde aldığınız yorum ve soru türlerini kontrol edin
  • Oturumdan en az birkaç hafta önce web sitenize Hotjar gibi ücretsiz bir harita aracı yükleyin
  • Sitenizin neyi daha iyi yapabileceğini sormak için web sitenize bir sohbet robotu veya açılır pencere aracı yükleyin

Source Software 'de oluşturduğumuz her web sitesi için, bu araştırmanın mümkün olduğunca çoğunu yapıyoruz. Daha sonra müşterilere temel kitle bilgileri, anahtar kelime sıralamaları ve araştırmaları ve rakip araştırmaları sunabiliriz.

Bu bilgileri, bir web sitesi tasarlarken vereceğimiz her kararı bildirmek için kullanırız - ancak çok daha fazlası için kullanabilirsiniz!

2. Strateji Oturumu

Bu toplantı bir aldatmaca olabilir, bu yüzden bolca zaman ayırın - ya da öğrendiklerinizi sonuçlandırmak için bir takip toplantısı yapmayı planlayın.

 1. Tartışmak için hazırladığınız soruları kullanın
 2. İşletmenizi karakterize etmeye yardımcı olmak için seçtiğiniz marka bilinci oluşturma alıştırmaları üzerinde çalışın
 3. Eksik ekip üyelerinden iç görüleri sunun
 4. Hedef kitle araştırmanızdan elde ettiğiniz istatistikleri paylaşın
 5. Belge oluşturma

İşte oturumunuzun sonunda açıkça yapmak istediğiniz ifadeler ve oraya nasıl gideceğiniz (basit şablonlara veya örneklere bağlantılar dahil).

 • Amacınız
 • Değerleriniz
 • Hedef kitleniz
 • Konumlandırma ifadeniz
 • Kişiliğiniz

A. Amacınız

"Şirketiniz para kazanmanın ötesinde neden var?"

Bazen bir misyon ifadesi ve bir şirketin 'Kuzey Yıldızı' olarak adlandırılan bu genellikle kuruluş hikayenizden gelir. Birçok işletme, bir pazar boşluğunu çözmek veya mevcut bir endüstriyi bozmak için yaratılmıştır. Ayrıca dahili bir 'neden' bildiriminiz ve halka açık bir kurumsal misyon bildiriminiz olabilir.

Bu ifadeler kısa (bir cümle), ilham verici ve doğrudan iş hedeflerinizle ilgili olmalıdır.

İşte Forbes'un büyük markalardan gelen harika amaç ifadeleri listesi ve Fond'un 12 güçlü misyon ifadesi örneğini toplaması.

B. Değerleriniz

"Bir işletme olarak neyi temsil ediyoruz?"

Değerler bir misyon ifadesinden farklıdır, çünkü nasıl algılanmak istediğinizi, kimi işe aldığınızı etkiler ve amacınızı yönlendirirler. Misyon ifadenizden biraz daha uzun olabilirler, ancak genellikle yine de kısa bir listedirler.

Müşterilerin% 71'i kendilerininkine benzer değerlere sahip şirketlerden satın almayı tercih ediyor. Bu nedenle, müşterilerimizi B2B web sitesi dönüşümlerini artırmak için 'Hakkında' içeriklerine zaman ve çaba ayırmaya teşvik ediyoruz.

Değerler, şirketinizin dahil etme, erişilebilirlik veya siyasi ve çevresel konulardan medeni haklara kadar değişen konulardaki duruşunu da kapsayabilir.

Hubspot, şirket değerlerinin örnekleri hakkında mükemmel bir bloga sahiptir ve Hotjar, örnekler de dahil olmak üzere şirket değerlerini seçmeye derinlemesine gider.


C. Hedef Kitleniz

"Bunu kimin için yapıyoruz ve bizden ne istiyorlar?"

Bu noktada kitle araştırmanızı yaptınız - değilse, Hedef Kitle Araştırması bölümüne geri dönün ve ona ulaşın! Bu aşama çok fazla veri üretmiş olacak. Ekibinizin kullanabileceği şekilde özetlemeniz gerekir.

Hedef kitlenizi anlamanın amacı, görmek istedikleri veya görmeyi bekledikleri görüntüleri seçebilmeniz, onları doğru ruh haline sokabilmeniz ve onlarla doğru şekilde konuşabilmenizdir.

Hedef kitlenizi tanımlarken anlaşılması gereken en önemli şey, kesinlikle bunu yapmanız gerektiğidir. Harika bir web sitesi yapan şey için UX tasarım ipuçlarımızdan kendimden alıntı yapmak için (çünkü neden olmasın), "Çoğu işletmenin iki veya üç web sitesi kitlesi olsa da, hepsine eşit olarak hitap eden içeriği planlamak mümkün değildir."

İkincil ve üçüncül kitleleri hedefleyen farklı web sitesi sayfalarınız olabilir, ancak blog yayınları ve sosyal medya gibi içeriğinizin çoğunun bir odak noktasına sahip olması gerekir.

Ajansların çoğunluğu kullanıcı kişilikleri oluşturmayı önerecektir. Yapmıyoruz.

Kullanıcı Kişilikleri Neden Çalışmıyor?


"Hedef kitleniz birincil ve ikincil gruplardan oluşuyor ve bu grupların içeriğiniz veya dönüşüm noktalarınız için özel ihtiyaçları var. Pazarlama amaçlı kitleler ihtiyaca veya eyleme dayalı olmalıdır. Onlardan birine Mary ya da George demek sadece aptalca bir b.s."

Bireysel kişilikler yaratmanın tehlikesi, ekibinizin bu insanlar için yazmaya ve tasarlamaya tamamen takılmasıdır - ürününüze ihtiyaç duyan yüzlerce hatta binlerce benzersiz insanın dışında.

Evet, müşterileriniz arasında demografik ve ilgi çekici ortak noktalar görebilirsiniz. Ama daha da önemlisi, az sayıda hedef, acı noktası, ihtiyaç veya almak istedikleri eylemler etrafında birleşmiş tonlarca benzersiz insan göreceksiniz.

"Tek yararlı kişilik, insanların ihtiyaçları ile teklifinizin onlara nasıl hitap ettiği arasındaki çizgileri çizenlerdir" diyor Kıdemli Dijital Stratejistimiz Braeden Matson-Jones.

"Aksi takdirde, gerçek dünyada somut bir yatırım getirisi olmayan asırlık bir pazarlama egzersizi yapıyorsunuz. İnsanlar benzersiz ve karmaşıktır, sömürülecek bir slayt güvertesindeki özetler değildir. "

Aynı düşünce, arama amacının neden şimdi SEO'nun bu kadar önemli bir parçası olduğudur. İçeriği veya reklamları iki veya üç kelime etrafında hedeflemiyorsunuz, aramayı yapan kişinin başarmayı umduğu şeyi hedefliyorsunuz.

Bunun yerine ne yapmalı

Hedef kitlenizi, yalnızca rastgele özelliklerden oluşan bir kümeye göre değil, onları markanızın etrafında birleştiren şeylere göre tanımlayın. Tek yapmanız gereken, kitlenizi birleştiren ortak ihtiyacı, isteği veya eylemleri tanımlayan bir veya iki cümle yazmaktır.

Ancak, kitlenizin en yaygın demografik verilerinin bir madde işareti listesini de ekleyin. Kişiliklere inanmadığımız için, değerli verileri görmezden geldiğimiz anlamına gelmez!

Hedef kitleniz hakkında daha fazla ayrıntı bilmek, kitlenizin bilmesi muhtemel referanslara, inançlara, fikirlere veya memlere dayanan mesajlaşma ve hedefleme için oldukça yararlıdır.

Mesela:

  • TikTok'ta pazarlama çünkü ürününüz 16 ila 25 yaşındakilere yöneliktir
  • Sosyal medya için bir müşteri acı noktasını yakalamak için 80'ler veya '00'lar film referansı kullanmak arasında karar vermek
  • Web sitenizde, üst düzey bir kitleye mantıklı gelmeyecek modaya uygun yeni kelimelerden kaçınmak

Buradaki ayrım, "izleyicilerim budur" demiyorsunuz; "Hedef kitlem bu şekilde çarpıtılıyor" diyorsunuz ve bu bilgileri reklamları, mesajları ve kampanyaları test etmek için kullanıyorsunuz.

En değerli demografi verileri, bu listeden birkaçını seçmeyi içerebilir:

  • Yaş
  • Cinsiyet (çeşitli seçenekler dahil)
  • Endüstri
  • Konum
  • Eğitim
  • Teknoloji meraklısı seviyesi
  • İlişki durumu
  • İlgi alanları ve davranışlar
  • Sosyal medya (kitleniz nerede - sizin de orada olmanız gerekiyor)
  • Tercih edilen içerik ortamları
  • İnançlar veya değerler

D. Konumlandırma Beyanınız

"Neden bizi seçmelisin?"

Marka konumlandırma, nasıl algılanmak istediğiniz ve diğer ürün veya hizmetlerle nasıl karşılaştırılmak istediğinizle ilgilidir. Güçlü bir konumlandırma ifadesi oluşturmak için kitlenizi ve rakip araştırmanızı yapmış olmanız gerekir.

Ürününüzün veya hizmetinizin ne olduğunu, ne yaptığını ve birisinin neden benzer ürünlerden daha fazla isteyeceğini iletmelidir. Birkaç cümle olabilir, ancak listedeki diğer her şey gibi kısa olmalıdır.

Zendesk, 12 harika konumlandırma ifadesi örneğine ve bir şablona sahiptir. Dash'in bu marka konumlandırma makalesini seviyorum, çünkü aynı zamanda iki kötü konumlandırma ifadesi örneği içeriyor.

E. Kişiliğiniz

İşletmenizle bir akşam yemeği partisinde tanışmış olsaydınız, kim olurdu? Bir marka kişiliği ifadesiyle cevaplanacak özel bir soru yoktur. Bunun yerine, daha çok "bu, bu değil" listesi gibidir.

Brand Deck'i şiddetle tavsiye ederim, çünkü sizi ekibinizin üzerinde anlaştığı belirli bir dizi özellik ile bırakır ve ifadeniz için ilk beşi seçebilirsiniz (ancak daha derin yaratıcı konuşmalar için diğerlerini elinizin altında bulundurun).

İsterseniz, Brand Master Academy, Feedough ve Hurree'den bu makalelerde farklı marka kişiliği ifadelerinin örneklerini bulabilirsiniz.


3. Marka Kimliği Yönergeleri Nasıl Oluşturulur?

Marka kimliği yönergelerinizin amacının, herkesin marka stratejinizi hızlı bir şekilde tanımasına ve bunun yaratıcı çalışmalara nasıl dönüştüğünü anlamasına yardımcı olmak olması gerektiğini unutmayın.

Örneğin, marka kişiliğinizin bir kısmı 'güçlü, ancak agresif değil' ise, stok fotoğraf seçen biri için bu ne anlama geliyor?

Marka kimliği yönergeleri, geliştirdiğiniz genel marka stratejisinde alanın çoğunu kaplayabilir, çünkü tasarım öğeleri marka ifadelerinden daha büyüktür. Logo, tipografi ve fotoğraf örnekleri eklerseniz, çok fazla sayfa ekler - ancak belgenin sindirimi hala çok kolaydır.

A. Yasal Kurallar

İşletmeniz veya işinizi veya endüstrinizi yöneten kurullar ve ajanslar tarafından yasal olarak gerekli olan her şeyin açıkça belirtilmesi gerekir. Bu hem tasarım hem de kopyalama için geçerlidir.

Şunları içerebilir:

  • Logonuzun yasal kullanım haklarını ve dijital varlıklarınızda yer alan tüm ortakların, sponsorların veya diğer tarafların logolarını açıklama
  • Yönetim kurullarından veya ajanslarından herhangi bir yasal gerekliliğe dikkat çekmek veya bunlara bağlantı vermek
  • Şirketinizin ne tür stok fotoğrafları kullanacağına ilişkin notlar (örneğin, ticari kullanım için ortak ve lisanslı)
  • Telif hakkıyla korunan materyaller (fotoğraflar veya GIF'ler gibi) için çeşitli içerik ortamlarında kaynağın nasıl belirtileceğine ilişkin notlar
  • İçeriğinizin yanında veya altında görünmesi gereken gerekli yasal dil
  • İşletmeniz istatistiklerin nereden alınabileceği konusunda katıysa, onaylanmış kaynakların bir listesini eklediğinizden emin olun.

Bunlar, işletmeniz için nelerin geçerli olabileceğini düşünmenizi sağlayacak birkaç örnektir. Yasal bölümde ne kadar bilgiye ihtiyacınız olduğu, eğer varsa, sektörünüze bağlı olacaktır.

B. Tasarım Yönergeleri

Markanızın özünü yakalamak söz konusu olduğunda, görünüş kesinlikle önemlidir. İşletmenizin nasıl algılandığı görüntülerden, renklerden büyük ölçüde etkilenir - renk psikolojisi üzerine çalışın! — ve tipografi.

Medya genellikle bir kullanıcının rasgele göz atmasını engelleyen ve bu değerli tıklamayı kazanan şeydir.

Markalaşma alıştırmalarınızda tanımlanan kişilik özelliklerini kullanarak, marka kimliği yönergeleriniz için eksiksiz bir tasarım bölümü oluşturabilmelisiniz. Tasarımcılar ve yazarlar tarafından hızlı referans için kişilik özelliklerini bu bölümün en üstünde tekrarlamak yararlı olabilir.

Bunlar, yönergelerinizin görsel kimlik bölümüne ekleyebileceğiniz yaygın parçalardır:

  • Logo ve kullanım
  • Marka renkleri
  • Tipografi
  • Fotoğraf, illüstrasyon ve stok

Logo ve Kullanım

Bu oldukça açıktır - logonuzu çeşitli şekillerde ve kullanımı için yönergelerde paylaşmak istersiniz.

  • Çeşitli kullanımlar için farklı sürümlere sahipseniz logonuzun tüm sürümlerini dahil edin (örneğin, tam, daha küçük alanlar için basitleştirilmiş, açık ve koyu arka planlarda kullanım sürümleri, sosyal medya banner boyutları ve kare sosyal medya profil boyutları gibi)
  • Logoyu onaylanmış biçimlerin ötesinde manipüle etmeyle ilgili boyutların veya renklerin değiştirilmesi gibi yasal kısıtlamaları açıklama

Marka Renkleri

Bu bölümde, işletmenizle ilişkili renkleri tam olarak açıklamak istiyorsunuz. Bu renklerin marka kişiliğiniz için neden seçildiğini ve neyi temsil etmeleri gerektiğini veya hangi duygusal tepkiyi uyandırmaları gerektiğini özetlemek yararlı olacaktır.

  • Mümkünse renk onaltılık kodlarıyla örnek bir palet ekleyin
  • Hangi renklerin hangi amaçlarla kullanıldığını not edin (arka planlar, vurgular veya kaplamalar gibi)
  • Gölge veya ton varyasyonlarını kullanmayla ilgili kısıtlamaları belirtme
  • Markalı bir profili zorunlu kılmak için sosyal medya filtresi kullanımına ilişkin yönergeleri belirtme

Tipografi

WordPress web siteleriyle ilgili en havalı şeylerden biri, olası her kopya öğesi için tipografiyi kilitleyebilmenizdir. Bu şekilde, yeni web sitesi içeriği oluşturan herkes başlıklar, düğmeler ve gövde kopyası için her zaman doğru yazı tipini kullanacaktır.

Ancak bir WordPress web siteniz yoksa veya bir şablon tarafından kontrol edilemeyen dijital varlıklarınız varsa, tipografi kurallarına sahip olmak harikadır. Bu, birisinin nefret edilen bir yazı tipi kullanmasını önleyecektir.

  • Varsa ağırlık ve boyut dahil olmak üzere onaylı yazı tiplerini veya aileleri listeleyin
  • Varsa kullanımı belirtin (başlıklar için sans serif, gövde kopyası için serif gibi)

Fotoğraf, İllüstrasyon ve Stok

Resimler, işiniz hakkında renkler kadar çok şey söyleyebilir, çünkü büyük duygusal tepkiler yaratırlar. Bu nedenle fotoğraflar, illüstrasyonlar ve stok fotoğraflar veya görseller için kurallarınızı ana hatlarıyla belirtmeniz önemlidir.

  • Marka kişilik özelliklerinizi ve fotoğrafların ve illüstrasyonların yakalaması gereken tonu özetleyin
  • Fotoğraf kullanımıyla ilgili önemli ayrıntıları belirtin: Yalnızca şirkete ait fotoğrafları mı kullanıyorsunuz; kalite yönergeleriniz var mı; müşteriler gibi şirket dışındaki kişilerin fotoğraflarını kullanıyor musunuz ve kullanıyorsanız izinler nasıl toplanıyorsa; fotoğraflarda ne tür bir temsil istiyorsunuz?
  • Bazı sektörler için konum eklemeniz gerekebilir (yalnızca şehrinizi veya bölgenizi gösteren fotoğrafları kullanmak gibi)
  • Sosyal medya için farklı fotoğraf yönergeleri ekleyin (yalnızca düzenlenmiş/markalı fotoğraflar kullanıyorsanız veya ham/samimi fotoğraflar da bir seçenekse)
  • Fotoğraflarda kesinlikle görmek istemediğiniz her şeyi belgelediğinizden emin olun – bu, bazı endüstrilerde çok önemli olabilir.
  • İllüstrasyon stilleri için tercihlerinizi ve kullanılmasını istemediğiniz herhangi bir tercihi belirtin
  • Simgeler için kullanılmasını istediğiniz ve kullanılmasını istemediğiniz şeylerle ilgili notları ekleyin

Marka kimliği yönergelerinizin tasarım bölümü için Canva'nın bu kılavuzu gibi birçok yararlı kaynak vardır. Ayrıca, Venngage tarafından paylaşılan ve özellikle uzak ekipler için yapılanlar gibi pazarlama şablonlarıyla dahili tasarım kontrol listeleri oluşturabilirsiniz.

Ekipteki yeni bir web tasarımcısı, uygun stok fotoğrafçılığına kaynak sağlamak veya web siteniz için yeni bir sayfa oluşturmak için bu bölümü kolayca kullanabilmelidir.

C. Kopyalama Yönergeleri

Tasarım ve kopyalama bir-iki yumruktur! Resimler ve videolar potansiyel bir müşterinin kaydırmasını engelliyorsa, onları içine çeken şey kopyadır. Hem mesajınızı hem de kullanıcının neden markanızı önemsemesi gerektiğini iletmek için genellikle sınırlı bir alanınız vardır, bu nedenle kopyanızı yerinde almak çok önemlidir.

Her şey sesiniz, tonunuz ve tarzınız arasındaki tutarlılığa bağlıdır.

Tıpkı web sitenizin, sosyal medyanızın, e-postanızın ve diğer dijital içeriğinizin, işletmenizin fiziksel bir konumuna girmeye benzer hissetmesi gerektiği gibi, dijital kopyanızın da bir müşteriyle yapacağınız gerçek bir konuşma gibi hissetmesi gerekir.

Yazıdaki ses ve ton, kişiliği ve ruh halini nasıl aktardığınızdır. Endüstriler, şirketler ve izleyiciler arasında büyük ölçüde farklıdırlar. Bir yaşam tarzı markası, bir hukuk firması veya inşaat şirketi ile aynı şekilde yazmayacaktır. Ancak iki farklı inşaat şirketi, amaçlarına, ekiplerine ve müşterilerine göre farklı kişiliklere sahip olacak.

Ne yazık ki, ses ve ton, tasarım özellikleri lehine marka kılavuzlarında genellikle göz ardı edilir. Ancak kullandığınız kelimeler, işletmenizin nasıl algılandığını doğrudan etkiler. Özgünlüğü uyandırmaya, güven oluşturmaya ve bir kişiyi dönüşüme yaklaştırmaya yardımcı olabilir veya insanları tamamen erteleyebilirler. Kopyanız için bir planınız olmalı!

Ses, ses tonu ve stil kurallarınıza şunları ekleyebilirsiniz.

Ses

Ses tamamen kişilikle ve seçtiğiniz dille ilgilidir. Müşterilerinizin konuşma şeklini yansıtmalıdır, böylece sözleriniz tanıdık gelir.

Web sitenize gelen bir ziyaretçinin kopyanızı okurken kafasında duyacağı sesi düşünün. Bu kişi profesyonel mi yoksa soğuk mu? Cilalı mı yoksa eğlenceli mi? Hangi ünlü karakter şirketinizin içeriğini anlatır?

Ses, şirketinizin amacına uygun olmalıdır. Ve yönergelerinizin başında markalaşma egzersizleri yaptıysanız, ihtiyacınız olan tüm yöne sahip olacaksınız.

Sesi

Ton, içeriğinizin ruh halidir. Tonunuzu belirlemek için kitlenizin ihtiyaçlarını kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız.

Web sitenizin ziyaretçilerinin stres veya kişisel travma yaşaması muhtemelse, aşırı yontma mesajı duyarsız görünebilir. Kasvetli ve kurumsal bir hava muhtemelen gençlere açık hava macera ürünleri satmazdı.

Üslup

Stil, dil hakkındaki yasayı koyduğunuz yerdir. İçeriğinizde kullanılan kelime dağarcığı etrafında bir dizi kural oluşturuyor.

Markanız teknik dil, sade İngilizce, argo, popüler kültür referansları veya emojiler kullanmalı mı? Canadian Press veya Associated Press standartları gibi dilbilgisi ve noktalama işaretleri için belirlenmiş belirli bir kurala uyuyor musunuz?

Ayrıca, sosyal medya ve e-postalar için biraz farklı kopya yönergelerine sahip olmanız gerekip gerekmediğine veya bu mesajlaşmanın web sitenizle tam olarak eşleşmesi gerekip gerekmediğine karar verin.

Hızlı bir İnternet araması, kopya yönergelerinizi sağlamlaştırmanıza yardımcı olmak için yazarlar için birçok örnek ve şablon ortaya çıkaracaktır. Basit bir liste iyidir. Yönergeleriniz, CEO'nuzdan yeni bir metin yazarına kadar herkesin işletmeniz adına halka açık bir mesaj yazabilmesini kolaylaştırmalıdır.

Umarız işletmeniz için markalaşma çalışması yapmaktan heyecan duyarsınız! Bir marka stratejisi ve marka kimliği yönergeleri geliştirmek basit bir iş değildir. Ancak bir kez yapıldıktan sonra, uzun yıllar boyunca süreçten tekrar geçmek zorunda kalmamalısınız.

Markalaşma çalışmalarından çıkan güçlü belgeler, gelecekteki zaman, güçlük ve hatta PR kabuslarından tonlarca tasarruf sağlayabilir. Bu nedenle, işletmeniz için bu kadar önemli bir yatırımdır ve bu nedenle, bir web sitesinin yeniden tasarlanmasına başlamadan önce belgelenmemiş (veya mevcut olmayan) marka yönergelerine sahip tüm müşteriler için marka stratejisi rehberliği sağlamaya başladık.