Basit Bir Kılavuz TikTok 2022'de Reklamcılık - Source Software
bekleyin
×
Basit Bir Kılavuz TikTok 2022'de Reklamcılık

Basit Bir Kılavuz TikTok 2022'de Reklamcılık: Reklam Yönergelerinden Reklam Kampanyaları Oluşturmaya ve Raporlamaya

Facebook, LinkedIn ve Instagram gibi popüler platformlarda reklam verme hakkında birçok bilgi ve rehberlik var, ancak TikTok'ta reklam verme hakkında değil. Bunun nedeni, TikTok'un nispeten yeni bir platform olması ve reklamverenlere neyin işe yaradığını ve en iyi uygulamaları anlamaları için kısa bir süre vermesi. Bu blog makalesinde, hakkında çeşitli konulardan geçeceğiz TikTok reklamcılığı, yönergelerden kampanya oluşturmaya kadar. En temel bilgilerle başlayalım:

 

TikTok Nedir ve Kim Kullanır?

Şu anda, TikTok 4lik en popüler sosyal medya platformu dünyada, Çin'de TikTok olan Douyin'in istatistikleri dahil. İnsanların kısa biçimli video içeriğini 10 dakikaya kadar paylaşabileceği aylık 1 milyar aktif küresel kullanıcıya sahiptir. TikTok, insanların kısa dudak senkronizasyonu videoları yüklediği bir uygulama olan Musical.ly olarak adlandırılıyordu. 2018'de Musical.ly, kullanıcıların başlangıçta 15 saniyelik videolar yüklemelerine izin veren ve şimdi 10 dakikaya uzattıkları TikTok oldu. Uygulama dünya çapında 3 milyardan fazla kez indirildi.

Göre TikTok Creator Marketplace, TikTok artık 150'den fazla ülkede 35'ten fazla dilde kullanılabilir ve bu ülkelerin 40'ından fazlasında 1 numaralı indirilen uygulamadır. Ocak 2022'de TikTok'un self servis reklam araçları tarafından yayınlanan verilerden, dünya çapında TikTok'taki en büyük yaş grubunun% 43,7 ile 18-24 yaş arası insanlar olduğunu, ardından% 31,9 ile 25-34 yaşları arasındakilerin geldiğini biliyoruz.

grid-tiktok-user-demographics-worldwide-in-january-2022-by-age1657654632.png

Ocak 2022'de TikTok kullanıcılarının% 57'si kadınken,% 43'ü erkekti.

grid-1221657654702.png

Reklam politikaları nedeniyle, yukarıda gösterilen veriler 18 yaşın altındaki kişileri içermez. Kullanmak için minimum yaş TikTok 13'tür, yani yukarıdaki grafik 13-18 yaş arasındaki kullanıcılardan gelen verileri yansıtmaz.

 

TikTok Reklamcılık Neden Farklı?

TikTok reklamcılık, diğer sosyal medya platformlarıyla benzerlikler paylaşır, ancak başlamadan önce dikkate alınması gereken önemli farklılıklar vardır. TikTok reklamcılığı TikTok'un kendi reklam platformu olan TikTok Reklam Yöneticisi aracılığıyla gerçekleşir TikTok For Business ve hem küçük hem de büyük işletmeler için önerilir. Göre TikTok, TikTok kullanıcılarının% 61'i TikTok'ta reklam vermenin en iyi sosyal ve video platformlarına kıyasla benzersiz olduğunu düşünüyor.

TikTok Reklam Yöneticisi ve diğer sosyal medya platformları arasındaki temel fark, TikTok% 100 video tabanlı bir platform olduğundan, video olan yalnızca bir reklam türü vardır - tercihen dikey, 1080 x 1920 piksel veya 9: 16 oranı.

Akılda tutulması gereken bir diğer önemli şey, TikTok'un platformun demografisi ve izleyicisi nedeniyle B2B markaları için de çalışmayabileceğidir.

 

TikTok Reklamcılığın Maliyeti Ne Kadardır?

Çünkü TikTok reklam yolculuğuna yalnızca 2019'da başlayan nispeten yeni bir platform olduğundan, sonuçları görmek için reklamcılık maliyetli olabilir, ancak her boyuttaki işletmelere ve bütçelere uyacak şekilde aralarından seçim yapabileceğiniz farklı reklam türleri vardır. Reklam harcaması, platformda hem bireysel kampanyalar hem de reklam grupları için günlük bütçe veya toplam bütçe olarak ayarlanabilir.

Toplam bütçe, belirlenen süre boyunca bir kampanyaya veya reklam grubuna harcamak istediğiniz maksimum para miktarıdır, günlük bütçe ise belirli bir dönemde devam eden günlük harcamak istediğiniz tutardır. Örneğin, Nisan ayı toplam bütçeniz 300 TL ise ve bunu toplam bütçe olarak ayarlarsanız, o ay 300 TL'den fazla harcama yapmazsınız. Günlük bütçenizi Nisan ayının tamamı için 300 TL olarak belirlerseniz, 9.000 TL'ye eşit olan 30 x 300 TL ödersiniz.

 

TikTok Reklam Politikaları

Tüm platformların, esas olarak platformda neler yapabileceğiniz ve yapamayacağınız hakkında konuşan reklamcılık politikaları vardır. İçinde incelenmesi gereken en önemli bölümlerden biri TikTok Reklam Politikası yasaklanmış ve kısıtlanmış içerik kısmıdır. Ayrıca reklam biçimleri, reklam dili, reklam kalitesi ve editoryal hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Reklam kreatifleri, TikTok'un Hizmet Şartları ve Topluluk Kuralları'na da uymalıdır.

 

TikTok'ta ReklamTikTok For Business ve TikTok Reklam Yöneticisi

TikTok For Business, platformdaki işletme varlığınızı yönetmek için bir araçtır ve bunun bir parçası TikTok Reklam Yöneticisi. Bu platform, markanızın yaratıcı tarafına dokunmanıza olanak tanır. Tıpkı Facebook Reklam Yöneticisi gibi, TikTok Reklam Yöneticisi, özellikle raporlama söz konusu olduğunda, çok benzer bir şekilde oluşturulmuştur. Gezinebileceğiniz bir pano, kampanya, varlıklar, raporlar ve istatistikler sekmeniz vardır. Kampanya yönetimi söz konusu olduğunda, platformun düzeni Facebook ve LinkedIn arayüzleriyle benzerlikler paylaşıyor. Kampanyalar açılıp kapatılabilir, kampanyaların bütçesi ve durumu TBM, gösterimler veya TO gibi önemli istatistiklerle birlikte gösterilir. Aşağıdaki demo fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, bir kampanya seviyesi, bir reklam grubu seviyesi ve bir reklam seviyesi vardır.

TikTok'ta reklam yayınlamak için bir TikTok işletme hesabı oluşturmanız gerekir TikTok For Business. Hesap oluşturulduktan ve doğru işletme ayrıntıları sağlandıktan sonra, reklam yolculuğunuza TikTok Reklam Yöneticisi'nde başlamaya hazırsınız demektir. Önümüzdeki birkaç paragrafta, doğrudan atlamadan önce bilmeniz gereken bazı yararlı bilgiler hakkında konuşacağız.

 

TikTok Reklam Yöneticisi Yapısı

TikTok Reklam Yöneticisi, farklı ayarları bulabileceğiniz 5 seviyeye sahiptir, ancak genel olarak, Facebook Reklam Yöneticisi'ne çok benzer:

 • TikTok Reklam Yöneticisi, TikTok reklam hesabınızı yönettiğiniz yerdir.
 • Reklam Kampanyası düzeyi, reklamınızın temellerini, reklam verme amaçlarını ve biçimlerini oluşturduğunuz yerdir.
 • Reklam Grubu düzeyinde, hedef kitlenizi, reklam yerleşimlerinizi seçebilir ve bütçenizi oluşturabilirsiniz.
 • Reklam Kreatifi düzeyi, gerçek reklamınızı ve kopyanızı oluşturmanıza olanak tanır.
 • Son olarak, Açılış Sayfası düzeyinde, reklamınız için bir hedef URL belirleyebilirsiniz.
TikTok Reklam Verme Amaçları
 • Reklam formatlarını veya ayarlarını daha aşağıda düşünmeye başlamadan önce, işletme hedeflerinizi düşünmeniz ve bunları TikTok reklam verme amaçlarından biriyle hizalamanız önerilir. Reklam verme amaçları, potansiyel müşterinizin şu anda bulunduğu aşamaya bağlı olarak 3 kategoride gruplandırılır.

Farkındalık
 • Müşteriniz henüz markanızdan haberdar değilse, ürün veya hizmetinizi tanıtmak ve insanları işletmenizle tanıştırmak için Bilinirlik aşamasının altındaki Erişim reklam verme amacını kullanmak en iyisidir.

  Erişim: Erişim reklam verme amacı, reklamınızı mümkün olan maksimum sayıda kişiye gösterir.

Saygı
 • Hedef kitleniz markanıza zaten aşinaysa, reklam bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak ve en iyi YG'yi elde etmek için aşağıdaki reklam verme amaçlarından birini seçin.

  Trafik: Trafik reklam verme amacı, internet sitenizdeki veya uygulamanızdaki bir hedefe daha fazla insan gönderir.

  Uygulama Yüklemeleri: Uygulama Yüklemeleri reklam verme amacı, mümkün olduğunca çok kişinin uygulamanızı yüklemesini sağlar.

  Video Görüntülemeleri: Video Görüntülemeleri reklam verme amacı, video içeriğinizi mümkün olduğunca çok kişinin görüntülemesini sağlar.

  Müşteri Adayı Oluşturma: Potansiyel Müşteri Bulma reklam verme amacı, işletmeniz veya markanız için zamanında takip edebileceğiniz potansiyel müşterileri toplar.

Dönüşüm
 • Reklamlarınızla ilgili satış, kaydolma, sepete ekleme veya benzeri diğer etkinlikler gibi eylemleri teşvik etmek istiyorsanız, dönüşüm reklam verme amacını kullanmanızı tavsiye ederiz.

  Dönüşümler: Dönüşümler reklam verme amacı, internet sitenizde değerli eylemler gerçekleştirir.


TikTok Reklam Formatları
 • Şu anda TikTok Reklam Yöneticisi'nde 5 reklam formatı bulunmaktadır. Hangisinin sizin ve işletmeniz için en iyi seçim olduğunu bulmak için hedeflerinizi, bütçenizi ve her formatın avantajlarını göz önünde bulundurmalısınız.

TopView (ÜstGörünüm)
 • TopView reklamları, hedef kitleniz uygulamayı başlatır başlatmaz gösterilir. Bu, TikTok'taki en pahalı reklam formatlarından biridir.

Marka Devralma
 • Marka Devralmaları da pahalıdır ve TopView'a çok benzerler. Bu format, fiyatı nedeniyle çoğunlukla büyük markalar tarafından kullanılmaktadır.

Feed İçi Reklamlar
 • Feed içi reklamlar, adil fiyatları ve yüksek YG'leri nedeniyle platformdaki en popüler reklam biçimleridir. Bu reklamlar, kullanıcılar uygulamada gezinirken hedef kitle içinde rastgele gösterilir.

Markalı Hashtag Yarışması
 • Markalı Hashtag Yarışması reklam biçimi, işletmelerin platformda bir meydan okuma başlatmasına olanak tanır. Bu, daha büyük kampanyalar için uygundur.

Markalı Efektler
 • Markalı Efektler reklam formatı, reklam oluşturucuların insanların kendi içeriklerini oluştururken kullanabilecekleri markalı çıkartmalara sahip olmalarını sağlar.

   

TikTok Hızlı Sayfa
 • TikTok Hızlı Sayfa birkaç ay önce ortaya çıktı. Temel amacı, markanın web sitesine yönlendiren hızlı yüklenen bir açılış sayfası sağlamaktır - tüm bunlara feed içi reklamlardan erişilebilir. Bu hafif yerel açılış sayfalarının oluşturulması ve özelleştirilmesi çok kolaydır ve kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmak için standart açılış sayfalarından 11 kat daha hızlı yüklenirler. İle Hızlı Sayfalar ile TikTok kullanıcıları bilgileri, videoları, resimleri, döngüleri görüntüleyebilir veya TikTok uygulamasının kendisinden ayrılmadan diğer hedeflere tıklayabilirler.

   

TikTok'ta Reklam Kampanyaları Nasıl Oluşturulur?

Özetle, bir kampanya oluşturmak için bir hedef seçmeniz, hedef kitlenizi seçmeniz, bütçenizi belirlemeniz ve reklamınızı tasarlamanız gerekir. Yine de bir TikTok kampanyasını başarılı kılmak için 4 basit adımdan daha fazlası var.

İlk önce, işletmenizi bir iş merkezi hesabı oluşturmak için TikTok For Business'a kaydetmeniz gerekir. Bu oluşturulduktan sonra, bu arayüzde bir TikTok Reklam Yöneticisi hesabı oluşturabileceksiniz.

 

TikTok Piksel

TikTok Piksel, reklamverenin TikTok reklamlarının web sitelerindeki etkisini izlemesini sağlayan bir ölçüm aracıdır. Kullanıcı olaylarını ve satışları izlemeye yardımcı olan biraz koddur ve kurulumu ücretsizdir.

Farklı olayları ve reklamlarınızın performansını buna göre izlemek için dönüşümleri TikTok Pixel üzerinden ayarlamanız önemle tavsiye edilir. Bunu Olay Yöneticisi bölümünde yapabilirsiniz. Kodu web sitenize manuel olarak veya farklı entegrasyonlar aracılığıyla yükleyin. Basitçe söylemek gerekirse, TikTok Pixel'i yüklemek ve olaylar oluşturmak, insanların reklamınızı gördüklerinde nereye gittiklerini ve web sitenizde ne yaptıklarını görme olanağı sağlayacaktır. İşte yeni başlayanlar için nasıl kurulacağına dair bir video TikTok Pixel.

TikTok Reklam Kampanyaları

Pikseliniz çalışmaya başladıktan sonra, kampanyalarınızı oluşturmaya başlamanın zamanı gelmiştir. Bunun için iki seçenek vardır: basitleştirilmiş mod ve özel mod. Daha iyi özelleştirme için özel modu seçmenizi öneririz. Ancak, endişelenmeyin, sizi aşağıdaki adımlarda yönlendirebiliriz:

Kampanya düzeyinde, işletme amacınızla uyumlu olması gereken reklam verme amacınızı seçmeniz gerekir. Mevcut reklam verme amaçlarını yukarıda listeledik.

Reklam grubu düzeyinde, reklamlarınızın nerede gösterilmesini istediğinize karar verme fırsatınız vardır. Yerleşim bölümünde, üçüncü taraf platformları dahil edebilir veya hariç tutabilirsiniz. Source Software genellikle düşük kaliteleri nedeniyle üçüncü taraf yerleşimlerinin hariç tutulmasını önerir. Bu düzeyde, kitle hedeflemenizi de ayarlamanız gerekir. Basit bir başlangıç yapabilir ve demografiye göre kitle hedeflemeyi kullanabilir veya hesabınızda zaten bazı veriler varsa özel veya benzer bir kitle oluşturabilirsiniz. Bu kitlelerden bazılarını kullanmak için, web sitenizde ayarlanacak TikTok Pixel'e ihtiyacınız olacak.

Demografiye göre hedeflemeyi kullanmaya karar verirseniz, doğru insan grubuna ulaşmak için alakalı yerleri, yaş gruplarını, dilleri, ilgi alanlarını ve davranışları seçebilirsiniz. Hedef kitlenizin çok küçük olacağı tahmin ediliyorsa, TikTok'un platformda benzer kişileri bulmak için seçtiğiniz kitleyi genişleteceği hedefleme genişletme seçeneğini açmanızı öneririz.

Bu düzeyde, bir bütçe seçmeniz ve günlük harcama mı yapacağınıza yoksa toplam bütçe mi kullanacağınıza karar vermeniz gerekir.

Reklam düzeyinde, nihayet video reklamınızı yükleyebilir veya filme alabilirsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, video tek formattır TikTok. Farklı reklam metni varyasyonları yerleştirebileceğiniz bir akıllı metin bölümü de vardır ve TikTok çeşitli faktörlere bağlı olarak her bir kişiye hangisinin gösterileceğine karar verecektir.

Bu aşamada, işletmenizin bundan fayda sağlayacağını düşünüyorsanız bir Hızlı Sayfa oluşturabilirsiniz.

Reklamınızın hedef URL'sini ekleyip yayınladıktan sonra, kampanyanız 24-48 saat sürebilen inceleme dönemine girer.

 

İyi Bir TikTok Reklamı Yapan Nedir?

TikTok'un reklam vermesi pahalı olduğundan, şunu sorabilirsiniz: "TikTok reklamlarımı nasıl başarılı hale getirebilirim?". TikTok şunları öneriyor: "Reklam Yapmayın. TikTok videoları yapın." Bu oldukça kısa, bu yüzden tercüme edeceğiz:

İle başarılı olmak için TikTok reklamcılık, gerçek içerik oluşturduğunuzdan emin olun. Buradaki harika bir örnek, şirketlerin reklamları olarak kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (UGC) kullanmalarıdır. Gerçek müşterilerden gelen bu video snippet'leri, reklamlara ürün veya hizmetlere verilen gerçek tepkiler olarak algılandığından, insanlarla daha fazla ilişkilendirilebilir. Müşteriler, gördükleri tek şey logolar ve aşırı markalaşma olduğunda bundan hoşlanmazlar. Bu, markanızın logosunu eklememeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak bunu ince bir şekilde yapın. Daha doğal bir şekilde karşımıza çıkan ham tarzda bir video oluşturmayı deneyin. Başarılı olmanın tek yolunun, belirli endüstriler ve pazarlar için farklılık gösterdiği için kullanıcı tarafından oluşturulan reklamlar olduğunu söyleyemeyiz, ancak UGC başlangıçta veya profesyonel olarak çekilen videolar için bütçeniz yoksa yararlı olabilir.

Akılda tutulması gereken bir diğer önemli şey dikey olarak film çekmektir. Daha önce TikTok'ta yatay olarak filme alınan içeriğe rastlamış olabilirsiniz, ancak tüm bunlar kullanıcı deneyimini azaltmak ve reklamınızı başarısız kılmaktır.

Buradaki önemli bir şey, insanların hemen bağlanmazlarsa kaydırmaya devam etmeleridir. TikTok hızlı tempolu bir platformdur, bu nedenle reklamınıza hemen izleyicinin dikkatini çeken bir şeyle başlamanız gerekir; ilk birkaç saniye içinde ve reklam boyunca momentumu korur. Videonuzdaki doğru müzik ve ses gerçek bir fark yaratabilir.

TikTok'ta reklam vermek söz konusu olduğunda, kendinize sorun: "TikTok'ta görseydim bu reklamı şahsen tıklar mıydım?." Bu doğru - markanızın kişiliğini denemekten korkmayın! Bu platformla ilgili en güzel şeylerden biri, içeriğinizin üretim açısından büyük bir yatırım gerektirmemesidir.

 

Başarılı TikTok Reklam Örnekleri

TikTok'a göre başarılı markaların en iyi reklamlarından bazılarını görmek istiyorsanız, Duolingo, KFC, Sephora, PUMA ve daha fazlası gibi önde gelen şirketlerin reklamlarını inceleyebileceğiniz bu sayfaya göz atın.

Herkes reklamcılığa farklı şekilde yaklaşır ve bir şey A şirketi için işe yarayabilir, bu da B şirketi için çalışmayabilir.

 

TikTok Reklamları Raporlama

Reklamlarınız yayınlanmaya başladıktan veya yayınlanmayı bitirdikten sonra, kampanya düzeyinde, reklam grubu düzeyinde veya tek tek reklam düzeyinde rapor oluşturabilirsiniz. Rapor oluşturmak istediğiniz zaman aralığını seçin ve işletmeniz için analiz etmeniz gereken en önemli metrikleri belirleyin.

Pazarlama çabalarınızın nasıl performans gösterdiğini görebilmek için, size veya müşterinizin e-posta adresine gönderilebilecek bir şablondan ısmarlama bir rapor oluşturabileceğiniz TikTok Reklam Yöneticisi'ndeki raporlama bölümüne tıklayın. Bunlar ayrıca günlük raporlar kadar sık zamanlanabilir ve xlsx veya csv dosyası olarak gönderilebilir veya bunları kendi kullanımınız için dışa aktarabilirsiniz. Bu ısmarlama raporları tasarlayabilir ve her kampanya için doğru verileri ve metrikleri ekleyebilirsiniz.

 

Ücretli reklamcılıkla ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?

Source Software'deki deneyimli ve uzman ekibimiz, ücretli sosyal medya reklamcılığı ve tıklama başına ödeme de dahil olmak üzere işletmenizin dijital pazarlama dünyasında karşılaştığı her türlü zorluğun üstesinden gelmeye hazırdır. Sunduğumuz çeşitli hizmetlere göz atın ve sorununuzun çözümü olduğumuzu düşünüyorsanız bugün iletişime geçin.