Arama Motoru Optimizasyonu Kontrol Listesi - Source Software Bilişim
×
Arama Motoru Optimizasyonu Kontrol Listesi

Arama motoru optimizasyonu (SEO), bir web sitesinin tasarımının önemli bir parçasıdır ve çoğu zaman göz ardı edilir. Dünyanın en güzel, muhteşem sitesi, insanlar Google'da (veya Bing'de veya DuckDuckGo'da) bulamazsa kimseye iyi gelmeyecektir.

SEO en iyi uygulamasını uygulamak, yalnızca arama motorlarında iyi sıralama yapmak için mümkün olan en iyi şansı vermez; diğer şeylerin yanı sıra kaliteyi, tasarımı, erişilebilirliği ve hızı inceleyerek web sitelerinizi daha iyi hale getirir. Buna aşina olmayanlar (ve hatta zaman zaman olanlar) için göz korkutucu bir dünyadır, bu nedenle bu kontrol listesi, bir denetim gerçekleştirirken göz önünde bulundurulması gereken temel faktörleri parçalara ayırır.

Hazır Olun: Sağlıklı Bir Zihniyet

 1. Paylaşılan Bir SEO Kültürü
  Oluşturmak Düzgün bir şekilde yapılan SEO, bir kez uyguladığınız ve daha sonra bir daha asla düşünmekten uzaklaştığınız bir şey değildir. Bu, yıllar boyunca dikkatlice sürdürülmesi gereken bir şey. Denetimlerin bu kadar ezici hissetmesinin nedenlerinden biri, uzun süredir ihmal edilen SEO'nun büyük bir soruna dönüşmesidir. Bakımlı SEO bir rüya gibi çalışır ve algoritma güncellemelerinin türbülansına uyum sağlamak için daha iyi bir konumdadır. SEO'nun değerini iletin ve ders vererek yapmayın. En iyi uygulamayı takip etmek genellikle daha iyi bir web sitesi, daha fazla organik trafik ve daha mutlu ziyaretçiler anlamına gelir. Kazan, kazan, kazan.

 2. Kalite, 'Kalite'
  Değil, Bazen kalite hakkında ona bağlılıktan daha fazla konuşulur. Tüm istatistiklerin, araçların ve hızlı kazançların arkasında basit bir SEO gerçeği var: siteyi olabildiğince iyi hale getirmek sizin işiniz. Ancak o zaman arama sorguları için rekabet ettiğiniz diğer tüm sitelerden daha iyi olmayı umabilirsiniz. UX tasarımından metin yazarlığına kadar, kaliteli içerik bağlılık, tutku ve zaman gerektirir. Sitenizin sınırlamalarıyla yüzleşmeye ve bunları geliştirmek için çalışmaya hazır olun - başkalarının iyiliği kadar sizin iyiliğiniz için. Harika içerik öyle, optimize etmek kötü içerikten çok daha kolay.

 3. Bütünsel Bir Yaklaşım
  Güçlü SEO, bir web sitesinin toplamıdır, bir departmanı (veya kişiyi) eyerleyecek bir şey değildir. Bir dereceye kadar cıvatalanabilir, ancak bu asla sitenin DNA'sına dokunduğu zamanki kadar iyi değildir. SEO'yu iyi uygulamak, ekibin farklı üyeleri arasında açık iletişim anlamına gelir - SEO yöneticilerinden yazarlara ve geliştiricilere kadar. Başlamadan önce, herkesin muhtemelen oynayacağı bir rol olduğunu anlayın.Bu kapak gibi 

 4. Topluluk
  Rehberlerine olabildiğince katılın, ancak SEO'nun sürekli geliştiği gerçeğinden kaçış yoktur. Kendi yayınları, düşünce liderleri, podcast'leri, video serileri ve daha fazlası ile büyük bir endüstridir. Bu kaynaklardan yararlanın, SEO dünyasına bağlanın. Sadece bir avuç saygın Twitter hesabını takip etmek ve ayda bir veya iki podcast dinlemek uzun bir yol kat edecektir.

Gerçekçi Hedefler Belirleme

Metriklere Öncelik Verme Çevrimiçi metrikler
neredeyse sınırsızdır. Kelimenin tam anlamıyla. Sadece durmayacaklar. Sayılar yararlıdır, ancak dikkatli değilseniz, çekimleri sizden ziyade onlar arayacaktır. KPI'ların köpeği sallayan kuyruk olmasına izin vermeyin. Önceliklerinizin neler olduğunu, ilerlemeyi nasıl ölçebileceğinizi ve mevcut verilerin sınırlamalarını öğrenin. Bu soruların cevapları siteden siteye değişir.

 1. Zaman Dilimleri
  Hedefler, onlar için bir zaman diliminiz yoksa anlamsız olarak sınırlanır. Her şey olmak ve her şeyi bitirmek zorunda değildir (sonuçta SEO asla durmaz), ancak kendinize çalışmak için bir tarih vererek size bir hedef ve ne yaptığınızı yeniden değerlendirmek için hazır bir fırsat verir. Bir programa sahip olun ve elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu aynı zamanda arama verilerini izlemek ve analiz etmek için bir plana sahip olmak anlamına gelir. Her hafta birkaç dakika ayırmak, altı aydan fazla bir süre boyunca güzel bir şekilde toplanır.
 2. Anahtar Kelime Araştırması
  Bu, hedeflenen SEO için kesinlikle gereklidir. Hangi anahtar kelimeleri sıralamayı umduğunuzu bilmiyorsanız, onları nasıl hedefleyebilirsiniz? Alanınızdaki popüler arama terimleri nelerdir? Rakipleriniz ne için sıralanıyor? Web siteniz zaten ne için iyi sıralanıyor ve neden? Google Search Console ile sayfalarınızın farklı anahtar kelimeler için tam olarak nerede sıralandığını (veya sıralanmadığını) görebilirsiniz.
 3. Rekabeti Boyutlandırın
  İnternet büyük bir yer. Muhtemelen, belirli aramalar için sıralamaya çalışan tek kişi siz değilsiniz. Rekabet şiddetlidir ve bu iyidir. Web sitelerini kendilerini geliştirmeye zorlar. Rakip web sitelerini analiz edin ve neyi iyi yaptıklarını, ayrıca neyi daha iyi yaptığınızı veya yapabileceğinizi not edin. Unutmayın, arama motorları sadece arama yapanları sorguları için en iyi sonuçlarla bağlamak ister. En iyisi olmak, herkesten daha iyi olmak demektir.
 4. Meslektaşları Hedef Belirlemeye Dahil Edin
  SEO, bir sitenin tüm yönlerini etkileyen aldatıcı derecede büyük bir konudur, bu nedenle iddialı ancak ulaşılabilir hedefler belirlerken meslektaşlarınızı dahil etmek mantıklıdır. Herkes sizin bilmediğiniz bir şeyi bilir ve herkes onunla birlikte olduğunda SEO uygulamasının ne kadar pürüzsüz olabileceğine şaşırabilirsiniz.

Çevrenin Tanımlanması

 1. Mobil Öncelikli
  Birçok SEO, içeriği nasıl düzenlediğiniz etrafında döner ve her şeyden çok, içeriği mobil cihazlar için iyi organize etmeniz gerekir. Mobil cihazlarda masaüstü bilgisayarlardan daha fazla kişi gezinir. Bu eğilimin farkında olan Google, 2020'nin başlarında tamamen mobil cihazlara geçti. Bu, web sitenizin mobil sürümünün, tarayıcıların baktığı ve dizine eklediği şey olduğu anlamına gelir. Muhteşem masaüstü düzenleri harika, ancak SEO da web gibi, artık mobil öncelikli bir dünya.
 2. Google'ın Tekeli
  İyi ya da kötü, arama şu anda tek bir şirket tarafından tekelleştirilmiştir - Google. Küresel mobil aramaların %90'ından fazlasını ve masaüstünün %70'ini ele alarak alana hakim olmaya devam ediyor. Elbette başkaları da var - Bing, Waibu, DuckDuckGo ve daha fazlası - ancak şu an için SEO Google'ın etrafında çekiliyor. Düşündüğünüz kadar statik olmayan daha geniş araziye göz kulak olurken kutularını işaretleyin.

Sayfa İçi

 1. Kaliteli İçerik
  Bu doğru, millet. Dünyadaki tüm SEO, yalnızca bir web sitesinin içeriği çöp ise sizi şimdiye kadar getirecektir. İyi performans gösteren kötü web siteleri olduğuna dair hiçbir soru yok, ancak her güncellemeyle birlikte giderek daha fazla ayıklanıyor. Kaliteli içerik neye benziyor? Konuyla ilgili sayısız makale var, ancak burada hedeflenmesi gereken birkaç şey var - açık, orijinal, uygun kaynaklı, iyi yazılmış, erişilebilir ve dürüst. Arama motorları (genellikle) arama yapanları yüksek kaliteli sonuçlarla bağlamak ister.

 2. Meta Başlıklar ve Açıklamalar
  Filizlerinizi yiyin, i'lerinizi geçin ve t'lerinizi noktalayın ve açıklayıcı meta başlıklar kullanın. Her web sayfasının bir meta başlığı ve meta açıklaması olmalıdır. Başlık, insanlara ve web tarayıcılarına sayfanın ne hakkında olduğunu söylemelidir. Meta açıklamaları yalnızca tarayıcıların yararınadır – tarayıcılar onlara bakmaz. Bunları, bu sayfa arama sonuçlarında göründüğünde küçük bulanıklıklar olarak düşünün. Okuyucuyu ikna edin.
 3. Resim Alternatif Metin
  İç karartıcı sayıda web sitesi bunu düzgün bir şekilde yapmaz. Çok kolay ve çok yararlı. Web sitenizdeki her resim, resmin ne gösterdiğini açıklayan alternatif metne sahip olmalıdır. Bu, tarayıcıların görsel içeriğinizi anlamasına yardımcı olur ve ekran okuyucuların görme engelli web tarayıcılarının göremediklerini tanımlamasına olanak tanır. Alternatif metin, görsel arama sonuçlarında görünme şansınızı da artırır.

 4. Birkaç yıl önce bilim adamları, antik Roma betonunun zamanla güçlendiğini keşfettiler. İç bağlantılar, SEO'daki benzer bir fenomenin en iyi örneğidir. Yeni bir web sitesi oluşturduğunuzda, sitenizin diğer, alakalı bölümlerine bağlantı vermek sağlam bir temel oluşturur. Zamanla yapmaya devam etmek onu daha da güçlendirir. Dahili bağlantılar yalnızca web sitelerine göz atmayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda arama motoru tarayıcıları için önemli bir bağlam sağlar. Her biri bir sitenin SEO'sunu biraz daha güçlü hale getirir.

 5. Dış Bağlantılar
  Bazı SEO türleri, insanları kendi sitelerinden uzaklaştırmaktan nefret ederek 'bağlantı suyu' hakkında biraz değerli hale gelir. Bu, insanları hunilerden aşağı itmek için harika olsa da, oldukça sümüksü bir davranıştır. Okuyucular için kötü ve SEO için kötü. Bir şeyden alıntı yaparsanız, ona bağlantı verin. Birinden alıntı yaparsanız, kaynağa bağlantı verin. Birinin kaynaklarından alıntı yapmak 101 yazmaktır ve yine kendi içeriğinize bağlam sağlar. Arama motorlarının web sitesi türünü ve ne tür bir şirket tuttuğunuzu anlamalarına yardımcı olur. Kopyanızı tarayın ve uygun harici bağlantıların orada olduğundan emin olun.

 6. Net Yapı İşaretlemesi
  Bu çok basit ve çok önemli. Meta başlıkların ve açıklamaların bir sayfanın ne hakkında olduğunu göstermesi gibi, HTML için en iyi uygulamayı takip etmek sayfa yapısını net ve anlaşılması kolay hale getirir. Doğru etiketleri doğru yerlerde kullanın, başlıkların mantıklı bir şekilde düzenlendiğinden emin olun. Bunu yapmanın harika bir yolu, CSS'yi çıkarmak ve sayfalara saf HTML ile bakmaktır. Yapı orada açık değilse, o zaman hala yapılması gereken işler var. Google'ın ücretsiz measure değerlendirmesi bu tür sorunları tespit etmede iyidir.

 7. Yapılandırılmış Veri
  Semantik işaretlemesi, SEO ve genel olarak web tasarımı için giderek daha önemli hale geliyor. Web sitenizin içerik makinesini okunabilir hale getirir, bu da karmaşık arama sonuçları olarak taranmasını, anlaşılmasını, dizine eklenmesini ve döndürülmesini kolaylaştırır. Bu konuda yardımcı olacak birçok eklenti var veya cesaret ediyorsanız, işaretleme kendinizi eklemeyi düşündüğünüzden daha basittir. Schema, Google, Microsoft, Yahoo ve diğerlerinin hepsinin gelişimi üzerinde işbirliği yaptığı arama motorları için tercih edilen dil olarak ortaya çıkmıştır. 

 8. Site Haritaları
  Her web sitesinin bir site haritası olmalıdır. Web tarayıcıları için sayfaların nasıl düzenlendiği ve bulunmasını istediğiniz tüm içeriği nerede bulacağınız konusunda nihai referans noktasıdır. Harita olmadan bir metro sistemi ne olurdu? Ya da açıkça işaretlenmiş bölümleri olmayan bir kütüphane? Bunu düzgün bir şekilde yapmak için zaman ayırın, çünkü bunu yapmak uzun vadede size çok zaman kazandıracaktır. Kötü organize edilmiş, haritalanmamış bir web sitesi, hem insanların hem de tarayıcıların göz atması için genellikle tatsızdır.

 9. Açıklayıcı, Mantıksal URL Yapısı
  Bu küçük bir yapıdır, ancak erken standartlaştırmaya değer. Açık, özlü URL yapıları kullanın. Bu, hem site yapısını hem de sayfa içeriğini gösterir.
  Örneğin; 'den sonsuz derecede daha nettir. Biri hem insanlar hem de algoritmalar için açıktır; diğeri rastgele bir harf karmaşasıdır. Farklı yazı türleri için formatlar oluşturmak için zaman ayırın ve ardından bunlara bağlı kalın.www.mywebsite.com/book-reviews/catch-22-joseph-heller/www.mywebsite.com/js7gw788

 10. Multimedya İçerik

 11. Arama motorları, hızlı bir şekilde yüklenmesi koşuluyla sayfalarda çeşitlilik görmeyi sever. İlgili resimler, ses klipleri ve gömülü bir video içeren bir blog gönderisinin, düz metin blog gönderisinden daha ilgi çekici olması muhtemeldir. Bu şeyleri asla sadece eklemek uğruna eklemeyin, ancak yaratıcı olmaktan çekinmeyin. Burası internet; hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz.

 12. Varlık Optimizasyonu
  Yerinde hangi medya varlığına sahip olursanız olun, iyilik uğruna onları optimize edin. Görüntü dosyalarını sıkıştırmak buradaki en belirgin örnektir ve genellikle göz ardı edilir. Aile tatilinizden gelen bu 2 GB'lık fotoğraf, fotoğraf portföyünüzdeki afiş görüntüsü kadar keskin görünebilir – çok kötü kimse yüklenmesi için yeterince uzun süre yapışmaz. Mobil öncelikli bir dünyada, süper yüksek çözünürlüklü görüntüler nadiren gereklidir. Resimlerinizi sıkıştırın. Kademeli CSS sunumu. Web siteniz hızlı olmalıdır.

Sayfa Dışı

 1. HTTPs
  HTTPS (Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü), kullanıcılar ve bir web sitesi arasındaki bağlantı güvenliğini artırır. Google ve diğer arama motorları, buna sahip olmayan web sitelerini cezalandırır. HTTPS var. Çoğu web barındırma sağlayıcısı ücretsiz olarak atar. Yapmazlarsa, alın veya sağlayıcıları değiştirin.
 2. Backlink
  Güvenilirliği SEO'da büyük bir rol oynar ve backlinkler güvenin önemli bir göstergesidir. Saygın, alakalı siteler sitenize bağlantı veriyorsa, bu sizi alanınızda daha güvenilir kılar. Bunu düzgün bir şekilde yapmak zaman ve özveri gerektirir. Kimse size backlink borçlu değil - onları kazanmak zorundasınız. Kazanmak. Satın almayın. Geri bağlantılara siyah şapka yaklaşımları (spam yorum bölümleri, onlar için ödeme vb.) sizi hiçbir yere götürmez. Herhangi bir şey varsa, arama motorları rahatsız edici siteyi yakalayacak ve cezalandıracaktır.

Test Ve İzleme

 1. Site Hızı
  Canlı olana kadar site hızından gerçekten emin olamazsınız. Sitenizi PageSpeed Insights ve GTmetrix gibi hız testi araçlarıyla çalıştırın. Arama motorları hızlı web sitelerini sever ve yavaş olanları sevmez. İnsanlar da öyle. Zaman içinde buna dikkat edin. Bir sitenin altı ay önce hızlı olması, sıkıştırılmamış görüntüleri tekrar boşalttığınız için şimdi hızlı olduğu anlamına gelmez. Tut tut.
 2. Analytics
  Uzun vadede SEO, site içi değişikliklerle ilgili olduğu kadar izleme ile de ilgilidir. Arama analizlerini izlemek için çok sayıda ücretsiz araç vardır. Google, Search Console'a (GDPR dostu) ve Analytics'e (her zaman GDPR dostu değildir) sahiptir. Microsoft'un Bing paneli vardır. Sonra Moz, SEMRush ve Screaming Frog gibi üçüncü taraf kıyafetleri var. Bu kontrol listesinin başında belirtildiği gibi, sayılarla boğulmayın. Temel araçlarla kendinizi rahatlatın ve öncelikleriniz netleştikçe oradan keşfedin.

 3. Raporlar
  SEO performansınızı düzenli raporlara kaynatmak, ilerlemeyi daha yönetilebilir hale getirir. Haftalık, aylık veya üç aylık olsun, bunlar hedeflerinize odaklanmak için hayati öneme sahiptir... ve onlara ulaşmak! Zaman içindeki performansınızı takip etmek, tomurcuktaki sorunları ortadan kaldırabileceğiniz ve yaklaşımınızda proaktif ayarlamalar yapabileceğiniz anlamına gelir.

Hızlı Kazanımlar

Herkes, web sitelerinin SEO'sunun tam bir denetiminden geçmek için zamana veya kaynaklara sahip değildir. Bu sorun değil ve bu geride kalmanız gerektiği anlamına gelmez. Aşağıdaki ipuçlarının uygulanması özellikle kolaydır, hızlı sonuçlar döndürebilir ve arama performansınıza uzun vadede göz kulak olmanızı sağlar.

 1. Temel Analizler
  SEO'da tamamen yeniyseniz, temel analitiği kurup çalıştırmaktan daha iyi bir başlangıç yolu vardır. Bununla, Google Search Console ve Google Analytics'i kastediyoruz. Her ikisi de ücretsizdir ve bir siteye eklenmesi kolaydır. Bunları çalıştırmak ve çalıştırmak size SEO durumunuz hakkında daha iyi bir fikir verecektir.
 2. Düşük Kaliteli İçeriği
  Temizle Harika içerikler üretmek zaman ve çok fazla iş gerektirir. Çöp içeriğin silinmesi saniyeler sürer. Web siteniz, sayfalarının toplamıdır. Bir sitenin çok fazla 'ince' içeriği varsa, bu iyi şeyleri ağırlaştıracaktır. Mevcut içeriğinizi gözden geçirin ve yaşamak istediğiniz standarda layık olup olmadığını dürüstçe değerlendirin. Cevap hayır ise, belki de silmelisiniz. Bunu yapmak, SEO'nuza anında bir sıçrama sağlayabilir. Siteye bağlı olarak, düşük kaliteli içeriği temizlemek, bir topu ve zinciri kaldırmak gibi olabilir.

 3. Web
  sitenizi hızlandırmanın harika bir yolu, resimlerinizi düzgün bir şekilde sıkıştırmaktır. Bu, daha önce düşündüğünüz bir şey değilse, bazı dosyaların ne kadar büyük olduğu konusunda biraz üzülebilirsiniz. Sıkıcı olabilir, ancak yapılması gerekir ve site hızınızı hızlandırmanın hemen bir yoludur. Ve siz oradayken hepsinin alternatif metinleri olduğundan emin olun.

Blog Ara

Hizmetler

Web Tasarım

Oyun Geliştirme

Mobil Uygulama Geliştirme

Arama Motoru Opti̇mi̇zasyonu

E-Ticaret Geliştirme